wersja testowa serwisu

Łęczyca dawna i obecna. W naszym mieście przeszli śladami przeszłości

Untitled
fot. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy

Na terenie naszego miasta została rozegrana gra miejska, podczas której uczestnicy poznawali historię miasta. Szukali zmian w architekturze miejskiej jakie zachodziły na przestrzeni lat.

W grze uczestniczyła młodzież z czterech łęczyckich szkół: Szkoły Podstawowej Nr 3 i 4, Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej oraz Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych. Pięć drużyn rywalizowało ze sobą rozwiązując zadania w poszczególnych Punktach Kontrolnych, znajdujących się w charakterystycznych dla Łęczycy miejscach. 

Do zadań z historii miasta przygotowano plansze z fotografiami budynków już nieistniejących, takich jak Cerkiew prawosławna, Synagoga czy kościół ewangelicko-augsburski. Pomocne okazały się puzzle z Synagogą oraz słownik łacińsko-polski do tłumaczenia łacińskich sentencji. Grę urozmaiciły postacie Żyda, niemieckiego ewangelika, Rajcy miejskiego i Diabła Boruty szlachcica, który witał wszystkich na dziedzińcu łęczyckiego zamku i zadawał zagadki. Ostatnim zadaniem było zrobienie pająka ze słomy i bibuły. Wszystkie drużyny poradziły sobie wspaniale.

Wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łęczycy pod kierunkiem Pani Danuty Domińczak.

- Gratulujemy wszystkim drużynom. Dziękujemy za wspólną zabawę i odkrywanie miejsc naszego miasta - mówią organizatorzy. - Grę zorganizowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy przy współudziale Biblioteki Pedagogicznej, Muzeum w Łęczycy, Punktu Informacji Turystycznej, Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej.

Gra miejska „Śladami przeszłości Łęczycy – Łęczyca dawna i obecna" odbyła się w ramach projektu „Łęczyckie podróże po literaturze" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zobacz zdjęcia: