wersja testowa serwisu

Inwestycyjna ofensywa w gminach powiatu skierniewickiego. Jak zostaną spożytkowane dofinansowania w Lipcach Reymontowskich i Nowym Kawęczynie?

Inwestycyjna ofensywa w gminach powiatu skierniewickiego. Jak zostaną spożytkowane dofinansowania w Lipcach Reymontowskich i Nowym Kawęczynie?

Parlamentarzyści kontynuują wizyty w gminach, które w ostatnim czasie otrzymały dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

Poseł na Sejm RP, Grzegorz Wojciechowski odwiedził kolejne samorządy. Po ostatnich wizytach w gminach Głuchów, Słupia, Godzianów i Maków tym razem przyszedł czas na Nowy Kawęczyn i Lipce Reymontowskie.

Gmina Nowy Kawęczyn, dzięki Rządowemu Funduszowi Polski Ład wzbogaciła się o ponad 7,8 mln złotych. Pieniądze te zostaną przeznaczone na wymianę sieci wodociągowej azbestowo-cementowej (2 850 000 zł), przebudowę i rozbudowę sieci wodociągowej w miejscowości Trzcianna (3 325 000 zł), a także szeroko rozumiane inwestycje wodno-kanalizacyjne (1 677 163 zł).

- Te pieniądze oznaczają rozwój gminy, dlatego że - w tym przypadku - środki przeznaczone na rozbudowę ujęć wody i sieci kanalizacyjnej spowodują, że tereny będą uzbrojone, to działki przy drogach stają się atrakcyjne i przychodzą nowi mieszkańcy, którzy powodują rozwój gminy - powiedział ESK24 Włodzimierz Ciok, Wójt Gminy Nowy Kawęczyn. - Takie gminy, jak nasza na ten moment na inwestycje mogą wygenerować nie więcej niż 5%, czyli około pół miliona złotych. Te dofinansowania to prawie 50% nowego budżetu gminy Nowy Kawęczyn.

Parlamentarzysta, wspólnie z przedstawicielami gminy Nowy Kawęczyn odwiedzili m.in. miejscowość Franciszkany, gdzie kontynuowana jest budowa około pięciokilometrowej sieci kanalizacyjnej. Inwestycja zostanie sfinansowana z otrzymanego dofinansowania.

Do gminy Lipce Reymontowskie trafi natomiast ponad 4,6 mln złotych, które zostaną przeznaczone na inwestycje wodno-kanalizacyjne (1 024 839 zł) oraz rozwój elektromobilności ( 3 600 000 zł).

- Środki, które udało nam się pozyskać, zarówno na elektromobilność, jak i gospodarkę wodno-kanalizacyjną pozwolą nam dalej rozwijać naszą sieć, która ma przede wszystkim służyć naszym mieszkańcom i spowodować to, że dbamy o środowisko - podkreśla Marek Sałek, Wójt Gminy Lipce Reymontowskie. - Elektromobilność to dość szeroki zakres, główny punkt to zakup autobusu hybrydowego. Chcemy też, żeby ten autobus miał swoją stację zasilania, oprócz tego magazyn energii, fotowoltaika zasilająca. W tym kierunku chcielibyśmy się rozwijać.

Władze gminy Lipce Reymontowskie nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

- Jeśli tylko będzie taka możliwość, na pewno będziemy składać wnioski. Potrzeby są bardzo duże - w drogach, dalej w kanalizacji, wodociągach, stacjach uzdatniania wody - dodaje Marek Sałek.

Gmina Nowy Kawęczyn: 
Gmina Lipce Reymontowskie: