Pabianice: Ruszyła akcja "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży"

251-182174

14 listopada inspektor Jarosław Tokarski, Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach oraz profilaktyk społeczny pabianickiej komendy starszy sierżant Marta Bączyk przeprowadzili zajęcia z uczniami szkoły ponadpodstawowej w ramach kampanii "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży". Hasłem tegorocznej kampanii jest #10sekund, a symbolem niezmiennie pomarańczowa wstążka.

Pabianiccy policjanci czynnie włączyli się w kampanię "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży". 14 listopada w Zespole Szkół Nr 3 im. Legionistów Miasta Pabianic odbyły się zajęcia z uczniami, w których uczestniczył Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach inspektor Jarosław Tokarski. Funkcjonariusz podkreślił znaczenie prowadzonej kampanii, która ma za zadanie nie tylko przeciwdziałać przemocy, ale również budować właściwe postawy umożliwiające skuteczne przeciwdziałanie i reagowanie na to zjawisko. Zajęcia warsztatowe z młodzieżą poprowadziła starszy sierżant Marta Bączyk. 

- Policjantka wyjaśniła, że przemoc i krzywdzenie dzieci może przejawiać się w bardzo różny sposób, omówiła formy jej stosowania wobec dzieci oraz wskazała sposoby reagowania na nią. Celem tego działania jest budowanie świata wolnego od przemocy, świata bezpiecznego, zapewniającego wszystkim prawidłowy rozwój - mówi sierż.szt. Agnieszka Jachimek z pabianickiej komendy. 

Przedsięwzięcie na całym świecie koordynuje genewska organizacja zajmująca się prawami dzieci i kobiet – Women's World Summit Foundation, która co roku prezentuje raport z prowadzonych działań przed Organizacją Narodów Zjednoczonych. Na poziomie ogólnopolskim organizatorem kampanii jest Fundacja po DRUGIE. Z kolei W powiecie pabianickim działania koordynuje Grupa Wolontarystyczna „Agrafka", która wspólnie z partnerami kampanii przygotowała działania o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym. 

- Przez pierwszych kilkanaście dni listopada funkcjonariusze uświadamiają uczniów na temat zjawiska przemocy. Profilaktyk społeczny pabianickiej komendy czynnie uczestniczy w prelekcjach organizowanych w szkołach znajdujących się na terenie powiatu pabianickiego. Mówi o bardzo istotnych wartościach jakimi są prawa dziecka, szacunek, godność oraz bezpieczeństwo i wolność - dodaje sierż.szt. Agnieszka Jachimek, oficer prasowy KPP Pabianice.

Hasłem tegorocznej kampanii jest #10sekund. Dlatego funkcjonariuszka uzmysławia uczniom ile można zrobić w tak krótkim czasie, żeby powstrzymać przemoc. Nie odchodź. Nie odwracaj wzroku. Obserwuj i reaguj adekwatnie do sytuacji. Bądź uważny/a. Symbolem wydarzenia jest pomarańczowa wstążka, gdyż pomarańczowy to kolor ostrzegawczy.

CZYTAJ >>> Z łódzkich szwalni podrzucał śmieci na Karniszewicką. Kilka razy mu się udało, w końcu wpadł w "sidła" zastawione przez miejskich strażników