wersja testowa serwisu

Żar będzie się lał z nieba! IMGW już wydało dla Łódzkiego alerty

Żar będzie się lał z nieba! IMGW już wydało dla Łódzkiego alerty
Pixabay

Jedni już zacierają ręce i planują weekend na łonie natury, dla innych, bardziej ceniących sobie chłód nachodzą ciężkie dni. Do Polski napływa fala upałów. W nadchodzący weekend temperatura znacznie przekroczy 30 stopni Celsjusza. Jeszcze w czwartek takich wskazań słupków rtęci możemy się spodziewać w niewielkiej części kraju, ale kolejne w kolejnych dniach, to miejsca bez upału staną się wyjątkiem – wynika z prognozy zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy z IMGW wydali dla przeważającej części kraju prognozę zagrożeń meto, na mapie czerwono, także w Łódzkiem. Czego możemy się spodziewać w związku z ostrzeżeniem II stopnia?

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej już wydali alerty II stopnia w prognozie zagrożeń meto. W przypadku wszystkich powiatów województwa łódzkiego ostrzeżenie - na ten moment - obowiązuje od piątku (18 czerwca) od godziny 7.30 do niedzieli (20 czerwca). Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że przynajmniej przez dwa dni temperatura maksymalna będzie wynosić od 30 do 34 stopni Celsjusza, a w nocy temperatura minimalna sięgnie powyżej 18 st. C.


Czym jest prognoza zagrożeń?

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Co oznacza drugi stopień zagrożenia

Zgodnie z definicją IMGW, alarm drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Upał, jak się chronić?

Warto przy tej okazji wspomnieć, że choć upalna pogoda wiele osób cieszy, to może być równie niebezpieczna co burza czy ulewy, dlatego wydane alerty mają nam o tym przypominać.

Przy bardzo wysokiej temperaturze najlepiej nie wychodzić z domu, ale jeśli to niemożliwe, to starajmy się unikać przebywania na słońcu w południe. Zawsze pamiętajmy też o ochronie głowy - osoby starsze i rodzice dzieci nie mogą zapominać o kapeluszu czy chustce!

Wychodząc z domu zawsze zabierzmy ze sobą butelkę wody. Osoby starsze nie odczuwają tak szybko łaknienia i łatwo o omdlenia. Również małe dzieci często nie komunikują rodzicom pragnienia, a o odwodnienie, gdy żar leje się z nieba bardzo łatwo!

Kolejna sprawa to opalanie, przy takich upałach lekarze tego nie zalecają, ale jeśli nie możemy się powstrzymać przed słoneczna kąpielą używajmy kremu z wysokim filtrem, który ochroni skórę przed oparzeniami.

Zadbajmy też, by w upalne dni nasza dieta była bogata w warzywa, owoce i lekkostrawne dania - unikajmy ciężkostrawnych potraw, które dodatkowo obciążają nasz organizm. Przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.