wersja testowa serwisu

W Łódzkiem do pracy ruszają naszprycowane technologią radiowozy! Do czego posłużą te specjalistyczne auta?

radiowozy_kafel
KWP w Łodzi

16 sierpnia policjanci z łódzkiej drogówki otrzymali cztery specjalistyczne radiowozy do obsługi zdarzeń drogowych. Łącznie na teren całego województwa łódzkiego taką służbę rozpocznie osiem 8 takich pojazdów.

Ambulansy „APRD" to volkswageny craftery najnowszej generacji, specjalnie zbudowane na potrzeby policjantów obsługujących zdarzenia drogowe. Duży wpływ na ich wyposażenie mieli policjanci, którzy na co dzień pracują w ogniwach wypadkowych w całym kraju. 

- Na pokładzie tych specjalistycznych radiowozów znajdziemy nowoczesne technologie, między innymi: TACHIMETR, który z dużą dokładnością pomoże mundurowym zwymiarować miejsce wypadku drogowego, oprogramowanie pozwalające na rekonstrukcję zdarzenia, a nawet stworzenie symulacji wypadku. Radiowozy posiadają nową sygnalizację uprzywilejowania opartą całkowicie na energooszczędnej technologii LED, ledową najaśnicę, a także świetlną tablicę ostrzegawczą obsługiwaną bezprzewodowo. Pracę urządzeń wspomagać będzie najnowszej generacji agregat prądotwórczy - informuje asp szt Marzanna Boratyńska z WRD KMP w Łodzi

Jak informuje Komenda Wojewódzka łódzkiej policji na wyposażeniu tych radiowozów są również znaki drogowe, lampy ostrzegawcze, lustro do inspekcji podwozia, ultralekki dający się szybko rozłożyć parawan, a także drogomierz i opóźnieniomierz przeznaczony do sprawdzanie skuteczności hamulców w pojazdach (przystosowany również do pomiarów jednośladów). Pojazd wyposażony został dodatkowo w ruter Wi-Fi, a z kolei wprzestrzeni pasażerskiej umieszczono w pełni wyposażone klimatyzowane biuro. 

Poza Komendą Miejską Policji w Łodzi, która dostała do dyspozycji cztery takie radiowozy, drugie tyle wyjedzie do pracy w trzech innych jednostkach Łódzkiego. Nowiutkie maszyny trafią do komend w: Zgierzu (2 sztuki), Piotrkowie Trybunalskim i Radomsku.

Specjalistyczne auta zakupione przez Komendę Główną Policji były współfinansowane przez Unie Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 – Projekt "Bezpieczniej na drogach – Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego dla Policji".