16 lipca, w Parku im. Juliusza Słowackiego w Pabianicach odbyły się Powiatowe Obchody Święta Policji. To czas awansów, wyróżnień i podziękowań dla funkcjonariuszy i pracowników „niebieskiej" formacji. Uroczystość swoją obecnością uświetnił młodszy inspektor Przemysław Gaworowski, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi.
Obchodzone corocznie Święto Policji nawiązuje do Ustawy o Policji Państwowej uchwalonej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 24 lipca 1919 roku. Tegoroczna ceremonia w ramach Powiatowych Obchodów Święta Policji odbyła się 16 lipca. Uroczysty apel rozpoczął się tuż przed godziną 12.00 w Parku im. Juliusza Słowackiego w Pabianicach. Wydarzenie poprzedziła Msza Święta w intencji wszystkich policjantów, pracowników Policji i ich rodzin. Nabożeństwo zostało odprawione o godzinie 10.30 w kościele pw. Św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty i Św. Wawrzyńca Męczennika w Pabianicach przez Ks. Pawła Kutynię, proboszcza parafii oraz Ks. ppor. Jacka Syjuda Kapelana Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Łodzi.
- Podczas uroczystego apelu, na placu w Parku, zgrupowali się wyróżnieni i awansowani policjanci, kadra kierownicza oraz funkcjonariusze i pracownicy komendy. Poczet flagowy i sztandarowy został wystawiony przez Komendę Powiatową Policji w Pabianicach. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością młodszy inspektor Przemysław Gaworowski Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi. Na uroczystość przybyli parlamentarzyści, samorządowcy oraz inni znamienici goście, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, służb mundurowych, duchowieństwa oraz instytucji i organizacji na co dzień współpracujących z Policją - mówi podinspektor Agnieszka Jachimek, rzeczniczka prasowa KPP Pabianice.
Zaproszenie przyjęli również: podinspektor Krzysztof Balcer Przewodniczący Łódzkiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów oraz pan Jarosław Olbrychowski Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 roku" w Łodzi. Na uroczystości był także obecny pan Juliusz Baczmaga - syn funkcjonariusza Policji Państwowej II RP zamordowanego przez NKWD.
Po przybyciu na miejsce młodszego inspektora Przemysława Gaworowskiego Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi dowódca uroczystości aspirant Marcin Michalak złożył meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystego apelu z okazji Powiatowych Obchodów Święta Policji. Następnie Komendant dokonał przeglądu pododdziałów i przywitał się z policjantami ostatecznie zajmując miejsce na trybunie honorowej. Po chwili nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt, po czym orkiestra odegrała, a policjanci i wszyscy uczestnicy uroczystości odśpiewali Hymn Rzeczypospolitej Polskiej.
- Tegoroczne Święto Policji przypada w 105. rocznicę powołania Policji Państwowej. To do jej tradycji odwołuje się współczesna Policja. Lipcowe Święto Policji to dla funkcjonariuszy zawsze czas wyróżnień, awansów, podziękowań za ich trudną i pełną poświęcenia służbę. Jest to również czas skłaniający do refleksji i powrotu pamięcią do tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Dlatego podczas uroczystości dla uczczenia pamięci poległych funkcjonariuszy, po symbolicznej minucie zadumy odegrana została melodia Śpij Kolego - dodaje podkomisarz Agnieszka Jachimek.
Następnie głos zabrał gospodarz uroczystości Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach, który przywitał zgromadzonych na placu gości i wyróżnionych policjantów. Inspektor Jarosław Tokarski pogratulował awansowanym funkcjonariuszom i podziękował za ich codzienną służbę oraz zaangażowanie i odpowiedzialne w wykonywaniu obowiązków służbowych. Pan Komendant podziękował również przedstawicielom władz samorządowych za wzorową współpracę i wsparcie wielu inicjatyw i projektów. Słowa uznania skierował także do pracowników policji podkreślając, że ich praca ma istotny wkład w budowaniu skutecznie i sprawnie działającej Policji. W swoim wystąpieniu przypomniał o tych, którzy wypełnili słowa Roty Policyjnego Ślubowania do końca. Inspektor Jarosław Tokarski podziękował również emerytom i rencistom policyjnym za przekazywanie doświadczeń, rad i umiejętności młodym policjantom.
Następnie młodszy inspektor Przemysław Gaworowski Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi wspólnie z inspektorem Jarosławem Tokarskim Komendantem Powiatowym Policji w Pabianicach wręczyli akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. W 2024 roku w pabianickiej jednostce Policji nominacje na wyższy stopień służbowy otrzymało 65 policjantów.
- W korpusie oficerów młodszych akt nominacyjny odebrało dwóch policjantów, w korpusie aspirantów awanse odebrało 24 funkcjonariuszy, w korpusie podoficerów 23 policjantów, a w korpusie szeregowych akty mianowania odebrało 16 stróżów prawa. W tym roku wyróżniono również policjantów medalami za „Długoletnią Służbę". Otrzymało je trzech funkcjonariuszy – dwóch srebrną i jeden brązową - dodaje Jachimek.
Przyznano także odznaczenia resortowe – Srebrną i Brązową Odznakę „ Zasłużony Policjant". Podczas uroczystości Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi uhonorował Brązową Odznaką „Zasłużony Policjant" aspiranta sztabowego Adam Ołowińskiego.
Kolejnym ważnym punktem wydarzenia było wręczenie odznaczenia nadanego przez Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. Medal 30-lecia Powstania NSZZ Policjantów otrzymał z rąk podinspektora Krzysztofa Balcera Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa łódzkiego inspektor Jarosław Tokarski Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach. Z kolei Jarosław Olbrychowski Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi wręczył Komendantowi mangę Stowarzyszenia, w podziękowaniu za kultywowanie pamięci o funkcjonariuszach Policji Państwowej II RP.
Następnie głos zabrał mł. insp. Przemysław Gaworowski Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, który pogratulował policjantom wyróżnień i awansów na wyższe stopnie służbowe. Słowa uznania i podziękowania za służbę, dzięki której mieszkańcy są bezpieczni, popłynęły również z ust Grzegorza Mackiewicza Prezydenta Miasta Pabianic.
Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi pod batutą kapelmistrza – starszego posterunkowego Kamila Streit - Wlaźlaka.