wersja testowa serwisu

Strategia Województwa Łódzkiego. Trwają konsultacje

9d3e06f8c7e2b5d8ad295df4c801a986_XL

Połączenia kolejowe, podział pieniędzy unijnych, podział regionu na tzw. miejskie obszary funkcjonalne – te tematy dominowały podczas pierwszych konsultacji strategii województwa on-line.

Strategia rozwoju województwa jest najważniejszym dokumentem samorządu województwa określającym kierunki rozwoju regionu cele do osiągnięcia w najbliższych latach. Znaczenie konsultowanego teraz dokumentu jest tym większe, że będzie on miał wpływ na podział pieniędzy unijnych w nowym rozdaniu. Strategia ma bezpośrednie przełożenie na wiele sfer naszego życia – rozpoczynając od sytuacji demograficznej i społecznej, przez przemysł i przedsiębiorczość, aż po organizację miejsc w których żyjemy.

– Chcemy, żeby w tym dokumencie najważniejszy był człowiek, żeby strategia była bliska każdemu mieszkańcowi województwa. Dlatego tak zależy mi na tym, aby jak najwięcej osób wzięło udział w jej powstawaniu – mówi marszałek Grzegorz Schreiber.

Spotkania mają charakter on-line z uwagi na pandemię, ale za to dostęp do nich jest uproszczony. Do bezpośredniego udziału w konsultacjach zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów i organizacji różnego typu, ale obserwować dyskusję mogą wszyscy na kanale YouTube Województwa Łódzkiego. Wszyscy też mogą zadawać pytania na czacie i zgłaszać uwagi do strategii.

W pierwszym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele miast i gmin z południowej części regionu. Najpierw z powiatów: bełchatowskiego, radomszczańskiego, pajęczańskiego, piotrkowskiego i wieluńskiego, a zaraz potem z: opoczyńskiego, tomaszowskiego, sieradzkiego, zduńskowolskiego, łaskiego i wieruszowskiego.

Prowadzący spotkanie dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Tadeusz Polak zachęca do zadawania pytań, ale i do składania uwag do strategii za pomocą formularza, który jest dostępny dla wszystkich na stronach internetowych: www.strategia.lodzkie.pl.

Kolejne spotkania zostały zaplanowane są na piątek 19 marca. Na godz. 10 zaproszeni zostali przedstawiciele nauki, instytucji kultury, ochrony zdrowia, ochrony środowiska, przedsiębiorców, Instytucji Otoczenia Biznesu, NGO, instytucji rolniczych oraz sektora transportu i logistyki; na godz. 13 - przedstawiciele samorządów z powiatów: łódzkiego wschodniego, zgierskiego, brzezińskiego, pabianickiego, łowickiego, rawskiego, skierniewickiego, kutnowskiego, łęczyckiego, poddębickiego oraz Skierniewic i Łodzi.

Konsultacje Strategii potrwają do 9 kwietnia 2021 r.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi