Starosta pabianicki rekomenduje odrzucenie podręcznika do HiT! "Jestem zdecydowanie przeciwny, żeby do szkół powiatu pabianickiego weszła propaganda polityczna"

Starosta pabianicki rekomenduje odrzucenie podręcznika do HiT! "Jestem zdecydowanie przeciwny, żeby do szkół powiatu pabianickiego weszła propaganda polityczna"
Powiat pabianicki

Od nadchodzącego roku szkolnego do szkół ponadpodstawowych wchodzi nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość. Zanim lekcje na dobre ruszyły w polskich liceach i technikach, już rozpętała się o nich gorąca dyskusja. Powód? Między innymi podręcznik, którego nauczyciele mają używać do nauczania. Książka autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego jeszcze nie trafiła do plecaków i na szkole ławki, a już zostaje bojkotowana, nie tylko przez nauczycieli, ale i organy prowadzące szkoły. Tak stało się między innymi w Pabianicach. Starosta Krzysztof Habura wydał właśnie oświadczenie, w którym wyjaśnia, że będzie rekomendował niekorzystanie z podręcznika. Szczegóły poniżej. 

Podręcznik do Historii i Teraźniejszości od samego początku budzi kontrowersje, nie tylko środowiska nauczycielskiego, ale rodziców, a także samorządów, które są instytucjami prowadzącymi dla liceów i techników. Zdaniem wielu krytyków na kartach książki dedykowanej młodzieży jest wiele dyskryminujących treści, dotyczących m.in. in vitro czy faktów z najnowszej historii. Nauczyciele, którzy od września mają uczyć Historii i Teraźniejszości na podstawie książki prof. Wojciecha Roszkowskiego, wyrażają powszechny sprzeciw w jej użytkowaniu i nie są w tym sami. 

W ramach bojkotu organizacja Wolna Szkoła stworzyła interaktywną mapę placówek z całej Polski, które nie będą uczyć nowego przedmiotu na podstawie wydawnictwa autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. W wtorek, 23 sierpnia w południe na interaktywnej mapie było 1300 szkół ponadpodstawowych (liceów i techników), które w przeważającej części już zdeklarowały bojkot podręcznika, najwięcej zostało odnotowanych w województwie śląskim.

- Mapa ta jest świadectwem, że nauczycielki i nauczyciele w niemal całej Polsce, korzystając ze swojego prawa do autonomicznej decyzji o wyborze podręcznika, mimo ogromnych nacisków z różnych stron, zdecydowali się ochronić uczniów i uczennice przed indoktrynacją i zapewnić im edukację dobrej jakości. [...] Udało nam się wprowadzić na mapę ponad 1300 szkół. Odsetek szkół z (s)HIT-em to w zasadzie błąd statystyczny, bo TYLKO 2,7 proc.!" - czytamy na Facebooku Wolnej Szkoły.

Wiele wskazuje na to, że do szerokiej listy bojkotujących szkół dołączą pabianickie placówki. Decyzję o takim postępowaniu może ułatwić rekomendacja, na jaką właśnie zdecydował się starosta pabianicki, Krzysztof Habura. W wydanym we wtorek oświadczeniu samorządowiec szeroko komentuje swoją decyzję. 

Poniżej publikujemy w całości oświadczenie starosty pabianickiego, Krzysztofa Habury w sprawie podręcznika do nauki dla szkół średnich "Historia i Teraźniejszość". 

Jestem zdecydowanie przeciwny, żeby do szkół powiatu pabianickiego weszła propaganda polityczna skierowana na pogardę dla drugiego człowieka i dalsze dzielenie naszego społeczeństwa. Nie zgadzam się na to, żeby tych świetnych młodych ludzi, uczniów liceów, techników i szkół branżowych, pozbawiać wolnego myślenia i traktować ich jak jakieś „maszynki do głosowania" poddane indoktrynacji politycznej.

Mam tu na myśli podręcznik autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, przewidziany do nauki nowego przedmiotu szkolnego – Historii i Teraźniejszości. Ten były polityk Prawa i Sprawiedliwości, bo przypomnieć należy, że pełnił on funkcję eurodeputowanego z listy wyborczej tej partii, na kartach swojej nowej książki bezpardonowo, nienawistnie wręcz atakuje procedurę medyczną zapłodnienia in vitro. Procedurę, która wielu tysiącom Polaków i wielu mieszkańcom powiatu pabianickiego pozwoliła na realizację największego z marzeń, czyli posiadania własnego potomstwa.

Dlatego też jeszcze w tym tygodniu, przed rozpoczęciem roku szkolnego, zwrócę się z rekomendacją do dyrektorów wszystkich szkół, w których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe, ażeby nie korzystano z tego podręcznika w ramach nauki przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Program nauczania może być realizowany w inny sposób, nie tylko poprzez publikacje promowane przez Ministerstwo i hołdujące mu środowiska związane choćby z Radiem Maryja.

Szkoła musi być wolna od nienawiści i propagandy. Tolerancja i równość obywatelska to wartości, które powinny stanowić fundament Rzeczypospolitej XXI wieku. Przecież już na przełomie XVI i XVII wieku Jan Zamoyski, ustanawiając Akademię Zamoyską powiedział, że „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie". Dziś, po blisko czterystu latach, gdy Polska jest członkiem Unii Europejskiej i wskutek przemian z 1989 roku ponownie należymy do kręgu myśli zachodniej. Te symboliczne słowa znowu stają się aktualne, ponieważ ideologia polityczna i propaganda skierowana na skrępowanie wolnego myślenia, próbują wedrzeć się do polskich szkół.

Nasz powiat od kilku lat udziela dofinansowania rodzinom do programu in vitro. Pięcioletni projekt w sumie będzie kosztował Starostwo 750.000 zł, a skorzysta z niego 125 par. Nie raz widziałem z jak wielkim trudem, emocjami i nerwami mierzą się pary, które starają się o dziecko. Powiat Pabianicki wpierając leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przyczyniło się do tego, że w ciągu 4 lat w powiecie urodziło się 31 dzieci. A kolejnych kilkanaście par spodziewa się dziecka. Wielokrotnie widziałem ich wielkie szczęście, gdy rodzina powiększa się o upragnioną córkę lub syna, a bywa, że nawet o rodzeństwo bliźniacze.

Właśnie tych ludzi dziś próbuje się stygmatyzować, „wytykać palcami" czy „obwiniać", a ich dzieci urodzone w ramach tej procedury traktować jako efekty jakiegoś cyklu produkcyjnego. To wszystko znajduje się właśnie w nowym podręczniku przewidziany do nauki tzw. HiTu. Autor podręcznika dla młodzieży wprost stawia pytanie, czy takie dzieci zasługują na miłość. Pada nawet stwierdzenie o „wynaturzeniu natury ludzkiej". Ciężko mi znaleźć odpowiednie słowa, które mogłyby wyrazić to, co czuję czytając takie zdania.