wersja testowa serwisu

Psy łódzkiej KAS - Furia i Ares - wytropiły tytoń i narkotyki

hgk

W pierwszych dniach lutego funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego zabezpieczyli 30 przesyłek pocztowych i kurierskich z marihuaną i tytoniem. Paczki do weryfikacji zaznaczyły psy służbowe: Furia i Ares.

Wszystkie przesyłki wskazane przez czworonożnych funkcjonariuszy zawierały nielegalne towary. W 29 znaleziono tytoń do palenia, łącznie 77,4 kg, a w jednej paczce dwie saszetki wypełnione suszem roślinnym (9,7 g). Badanie narkotestem potwierdziło, że jest to marihuana.

Przesyłki zostały niezwłocznie zabezpieczone jako dowody do wszczętych spraw karnych skarbowych. Rynkową wartość zajętych wyrobów tytoniowych KAS szacuje na prawie 58 tys. zł.

Sprawę zarekwirowanego suszu roślinnego funkcjonariusze celno-skarbowi przekazali do prowadzenia właściwej jednostce Policji.

Furia i Ares to psy dualne, szkolone do wykrywania więcej niż jednej substancji. Furia, owczarek staroniemiecki, wykrywa narkotyki i tytoń, a biszkoptowy labrador Ares - papierosy i walutę. Są to psy pasywne, tzn. nielegalny towar zaznaczają przez zastygnięcie, nie drapiąc i nie niszcząc opakowań.

Źródło: Łódzki Urząd Celno-Skarbowy w Łodzi