wersja testowa serwisu

"Pstryknął" blisko 200 tysięcy fotek, teraz go wyłączono. Jeden z odcinkowych pomiarów już nie działa! Który?

opp_1
GDDKiA

Zaczął działać w drugiej połowie stycznia 2021 roku, a został częściowo wyłączony 6 września. Przez ten czas zrobił blisko 200 tysięcy zdjęć niepokornym kierowcom! Mowa o odcinkowym pomiarze prędkości uruchomionym na budowanej autostradzie A1. Jak informuje łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad część kamer rejestrujących prędkość została dezaktywowana. Ale uwaga kierowcy! Pomiar wyłączono na jednym z dwóch odcinków autostrady. GDDKiA tłumaczy dlaczego tak się stało. A kierowcom wyjaśniamy, gdzie nadal będą pod czujnym okiem urządzeń pomiarowych.

Budowa czterech z pięciu odcinków autostrady A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową zmierza ku finałowi. Obecnie kierowcy na całym ok. 80-kilometrowym odcinku korzystają z nowej jezdni, a przed końcem br. będą mieli do dyspozycji obie jezdnie pomiędzy Tuszynem i Piotrkowem Trybunalskim oraz Kamieńskiem i początkiem obwodnicy Częstochowy.

Zbliżający się koniec prac na trasie głównej i związane z tym zmiany w czasowej organizacji ruchu wpłynęły na decyzję o stopniowej likwidacji odcinkowego pomiaru prędkości (OPP). Usunięty już został OPP na dłuższym z remontowanych odcinków, czyli na ok. 40-kilometrowy fragmencie przyszłej A1 pomiędzy węzłami: Kamieńsk w woj. łódzkim oraz Mykanów w woj. śląskim.

- Tak jak podkreślaliśmy przy uruchamianiu systemu, zainstalowano go na wniosek GDDKiA oraz wykonawców inwestycji, aby wyegzekwować przestrzeganie przez kierowców obowiązującego ograniczenia prędkości na placu budowy. Jego zadaniem było uspokojenie i upłynnienie jazdy, ale przede wszystkim poprawienie bezpieczeństwo zarówno uczestników ruchu, jak i pracowników budowy. System miał działać w okresie budowy drogi, do wprowadzenia znaczących zmian w organizacji ruchu - informuje Maciej Zalewski z łódzkiej GDDKiA.

Obecnie, za sprawą przystąpienia do rozbiórki ok. 250-metrowego odcinka tymczasowej bitumicznej nawierzchni w miejscu dawnego skrzyżowania DK1 z DK42 w okolicy Radomska oraz zmian w czasowej organizacji ruchu, wyłączono OPP na jednym z dwóch odcinków. Chodzi o ok. 40-kilometrowy fragment przyszłej A1 pomiędzy węzłami Kamieńsk w woj. łódzkim oraz Mykanów w woj. śląskim. Nadal obowiązuje jednak ograniczenie prędkości do 70 km/h. Na drugim, 16-kilometrowym odcinku pomiędzy Tuszynem i Piotrkowem Trybunalskim OPP nadal działa.