Najważniejsze wideo w epa24

Pożar składowiska w Woli Łaskiej. Alerty RCB: "Zostań w domu i zamknij okna"

Pożar składowiska w Woli Łaskiej. Alerty RCB: "Zostań w domu i zamknij okna"
fot. poglądowe/ OSP Błaszki

W poniedziałek, 1 lipca po godzinie 14.00 doszło do pożaru składowiska w Woli Łaskiej. Słup dymu jest widoczny z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Strażacy wspólnie z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa apelują do mieszkańców o pozostanie w domach i zamknięcie okien.

W tej chwili niewiele wiemy o przyczynach pożaru, pewnym jest, że jest duży, a zarzewiem były pojemniki po aerozolach. Słup dymu widoczny jest z odległości kilkudziesięciu kilometrów. W związku z sytuacją służby zwracają się do mieszkańców z apelem:

- Z uwagi na wybuch i pożar niewiadomego pochodzenia na terenach przemysłowych w Woli Łaskiej zwracamy się z apelem o zachowanie środków ostrożności. Prosimy o pozamykanie okien i ograniczenie przemieszczania się. Trwa akcja ratunkowo gaśnicza - przekazują łascy urzędnicy.

- Nie zbliżaj się do miejsca pożaru. Jeśli możesz zostań w domy i zamknij okna - przestrzega z kolei RCB, które wysyła do mieszkańców nie tylko powiatu łaskiego, ale i ościennych smsy z ostrzeżeniami.

Do pożaru doszło na terenie spółki TWK-ZAG Sp. z o.o. zajmującej się utylizacją odpadów. Zgłoszenie do służb wpłynęło dokładnie o 14.27. 

Ze zgłoszenia wynikało, że na składowisku odpadów doszło do wybuchu, w wyniku powstał pożar. Pożarem jest w tej chwili objęte 500 metrów kwadratowych tego składowiska. Składowanesą tam pojemniki po aerozolach, jakieś pod ciśnieniem. Strażacy w tej chwili prowadza działania gaśnicze mające na celu obronę budynku magazynowego, który znajduje się obok tego składowiskaW tej chwili na miejscu pracuje 30 zastępów straży pożarnej, zarówno państwowej, jaki ochotniczej  - w tym także Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno - Ekologicznego z Łodzi - przekazuje naszej redakcji Łukasz Górczyński z Komendy Wojewódzkiej PSP w Łodzi.

Jak dodaje strażak, w tej chwili w wyniku zdarzenia zostało poszkodowanych pięć osób zostało poszkodowanych - niewiele wiemy o ich stanie. Na miejscu są obecne zespoły ratownictwa medycznego włącznie ze śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Droga wojewódzka nr 473 pozostaje całkowicie zablokowana od węzła trasy S8 w miejscowości Teodory do al. Niepodległości w Łasku.

- Policjanci zabezpieczają miejsce zdarzenia i udrażniają przejazd służbom ratowniczym. Objazd do centrum Łasku dla pojazdów ciężarowych przez węzeł trasy S14 w miejscowości Dobrońlub S8 węzeł Marzenin a następnie następnie droga wojewódzka nr 482. Samochody osobowe drogami lokalnymi - czytany w konunikacie policji. - Apelujemy o ostrożność i stosowanie sie do poleceń służb. Utrudnienia mogą potrwać do późnych godzin wieczornych!

Zobacz poniżej WIDEO z miejsca zdarzenia:

Aktualizacja (18:30):

W akcji gaśniczej udział bierze 47 zastępów Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Jak udało nam się ustalić na miejscu zdarzenia, o godzinie 18:00 strażakom udało się opanować pożar. W chwili powstania pożaru na miejscu znajdowało się około trzydzistu pracowników.

Łącznie podczas zdarzenia poszkodowanych zostało aż jedenaście osób, w tym dwie ciężko, które przetransportowano do szpitali w Łasku i Siemianowicach Śląskich.

Po wstępnych oględzinach strażacy nie ujawnili innych osób rannych.

W Starostwie Powiatowym w Łasku odbyło się także posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego, z udziałem przedstawicieli służb i inspekcji lokalnych oraz wojewódzkich.

Dogaszanie może potrwać do rana.

Na bieżąco będziemy Państwa informować o sytuacji. 

Wklej tutaj kod osadzenia...
Zobacz zdjęcia: