wersja testowa serwisu

Poważne zmiany w komunikacji miejskiej! Sprawdź, jak będą kursować autobusy

urbino_hybri_20210628-094812_1
Komunikacja Pabianice

Od poniedziałku 5 lipca zostaną wprowadzone duże zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, związane z kolejnymi etapami realizacji projektu „Łódzki Tramwaj Metropolitalny: etap Pabianice – Ksawerów". Zostaną otwarte przejazdy przez ul. Wiejską w Pabianicach i ul. Jana Pawła II w Ksawerowie. Zamknięta zostanie ul. Zamkowa od ul. Kilińskiego do ul. Żeromskiego.

Na stałe trasy przez ul. Łaską i Wiejską wrócą autobusy linii: 1, 3, 4, 5, T i Z41. W Ksawerowie na stałą trasę wrócą natomiast autobusy linii 263.

Z powodu zamknięcia fragmentu ulicy Zamkowej, zmienionymi trasami pojadą natomiast autobusy linii 260, 262, D i Z41 oraz niedzielne kursy linii 265 (ulicami św. Jana, Partyzancką i Lutomierską), a także autobusy linii T (ulicami Kilińskiego i Moniuszki). Kursy linii 265 wykonywane do Dworca PKP w dni powszednie zostaną przekierowane do Sikorskiego, Piłsudskiego lub zajezdni MZK.
Na linii nr 7 zostanie z kolei wprowadzony wakacyjny rozkład jazdy.

Nieczynne będą przystanki: Zamkowa / Narutowicza, Zamkowa / Traugutta, Zamkowa / Lutomierska i Zamkowa / Wyspiańskiego. Zostaną uruchomione tymczasowe przystanki na ul. Lutomierskiej przy ul. Zamkowej (w obydwu kierunkach), z kolei przystanek Zamkowa / Kilińskiego w kierunku Łodzi zostanie przeniesiony za skrzyżowanie z ul. Kilińskiego.

Poniżej przekazujemy szczegóły zmian na poszczególnych liniach.

 • Linie 1, 3, 5:
Od 5 lipca autobusy linii 1, 3 i 5 wracają na swoje stałe trasy przez ulice Wiejską i Łaską. Godziny odjazdów nie ulegną zmianie.
 • Linia 4:
Od 5 lipca autobusy linii 4 wracają stałą trasę przez ulicę Wiejską (w kierunku Waltera-Jankego). Dla linii nr 4 przestanie funkcjonować przystanek dodatkowy Łaska / Wiejska. Jednocześnie godziny odjazdów z 15. Pułku Piechoty „Wilków" do Waltera-Jankego w dni robocze zostaną opóźnione do 2 minut (zostanie przywrócony rozkład jazdy sprzed zamknięcia skrzyżowania ulic Wiejskiej i Łaskiej). Oto rozkład jazdy linii 4 ważny od 5 lipca 2021: TUTAJ.
 • Linia 7:
Od 28 czerwca na linii 7 będzie obowiązywał rozkład jazdy powszedni wolny od nauki szkolnej, co oznacza, że o godzinie 7:20 z Waltera-Jankego będzie dodatkowo realizowany kurs linii 7 do Piłsudskiego, zamiast kursu linii 263 do ul. Zachodniej w Ksawerowie.
Od 5 lipca zostanie natomiast wprowadzony wakacyjny rozkład jazdy, podobny do tego z lat ubiegłych. Dzięki naprzemiennym kursom linii 2, 261 i 262, autobusy MZK między centrum a osiedlem Bugaj będą kursować nie rzadziej niż co 20 minut. Oto rozkład jazdy linii 7 ważny od 5 lipca 2021: TUTAJ
 • Linia 260:
Z powodu zamknięcia ul. Zamkowej, od 5 lipca autobusy linii 260 pojadą tymczasowo zmienioną trasą – z Waltera-Jankego bez zmian do ul. Kilińskiego, dalej objazdem ulicami: św. Jana, Partyzancką i Lutomierską do ul. Zamkowej, następnie stałą trasą do Górki Pabianickiej. Godziny odjazdów z Górki Pabianickiej zostaną opóźnione o 2 minuty. Przystanki dodatkowe: św. Jana / ZS nr 2, Partyzancka / Prosta (NŻ), Lutomierska / Zamkowa (tymczasowy). Oto rozkład jazdy linii 260 ważny od 5 lipca 2021: TUTAJ.  
 • Linia 262:
Z powodu zamknięcia ul. Zamkowej, od 5 lipca autobusy linii 262 pojadą tymczasowo zmienioną trasą – z Waltera-Jankego bez zmian do ul. Kilińskiego, dalej objazdem ulicami: św. Jana, Partyzancką i Lutomierską do ul. Zamkowej, następnie stałą trasą do Kudrowic. Analogiczna zmiana trasy obowiązuje w przeciwnym kierunku. 
Kurs z Waltera-Jankego z godz. 9:23 zostanie przyśpieszony na godz. 9:20, natomiast godziny odjazdów z Kudrowic zostaną skorygowane do 4 minut. Przystanki dodatkowe: » w kierunku Kudrowic: św. Jana / ZS nr 2, Partyzancka / Prosta (NŻ), Lutomierska / Zamkowa (tymczasowy),» w kierunku Waltera-Jankego: Lutomierska / Zamkowa (tymczasowy), Partyzancka / Lutomierska (NŻ), św. Jana / Partyzancka. Oto rozkład jazdy linii 262 ważny od 5 lipca 2021: TUTAJ.
 • Linia 263:
Od 28 czerwca do 1 września na linii 263 w dni robocze będzie obowiązywał rozkład jazdy powszedni wolny od nauki szkolnej, co oznacza, że o godz. 7:20 zamiast kursu linii 263 z Waltera-Jankego do ul. Zachodniej w Ksawerowie będzie wykonywany kurs linii 7 do Piłsudskiego. Od 5 lipca zostanie przywrócony przejazd przez ul. Jana Pawła II przy ul. Łódzkiej w Ksawerowie. W związku z tym, zostanie przywrócona stała trasa linii 263, wraz z poprzednio obowiązującym rozkładem jazdy. Oto rozkład jazdy linii 263 ważny od 5 lipca 2021: TUTAJ.
 • Linia 265:
Od 5 lipca, w związku z planowanym zamknięciem ul. Zamkowej, zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu linii nr 265: 
» kursy w niedziele i święta będą wykonywane nadal do Dworca PKP, ale zmienioną trasą – z Pawlikowic bez zmian do ul. Kilińskiego, dalej objazdem ulicami: św. Jana, Partyzancką i Lutomierską do Zamkowej i następnie stałą trasą. Analogiczna zmiana trasy obowiązuje w przeciwnym kierunku,
» kursy w dni powszednie wykonywane dotychczas do Dworca PKP zostaną skierowane z Pawlikowic do Sikorskiego, Piłsudskiego lub zajezdni MZK (według oznaczenia w rozkładzie jazdy). Z Dworca PKP w dzień powszedni będzie wykonywany jeden kurs o godz. 20:10 w dni powszednie.
Ponadto, kursy z Pawlikowic w dni powszednie zostaną przesunięte z 11:38 na 11:33 oraz z 14:43 na 14:45.
Przystanki dodatkowe dla kursów do i z Dworca PKP:
» w kierunku Dworca PKP (w niedziele i święta): św. Jana / ZS nr 2, Partyzancka / Prosta (NŻ), Lutomierska / Zamkowa (tymczasowy),
» w kierunku Pawlikowic: Lutomierska / Zamkowa (tymczasowy), Partyzancka / Lutomierska (NŻ), św. Jana / Partyzancka.
Oto rozkład jazdy linii 265 ważny od 5 lipca 2021: TUTAJ
 • Linia D:
Od 1 lipca w dni robocze będzie obowiązywał rozkład jazdy powszedni wolny od nauki szkolnej. Do 30 czerwca autobusy linii D kursują jak w dni nauki szkolnej.
Od 5 lipca autobusy linii D będą kursować objazdem – z Sikorskiego i Waltera-Jankego bez zmian dojadą do przystanku Zamkowa / Okulickiego, następnie objazdem ulicami: Zamkową, św. Jana, Partyzancką, Lutomierską do Zamkowej i dalej stałą trasą do Łasku. Analogiczna zmiana trasy obowiązuje w przeciwnym kierunku.
Przystanek Zamkowa / Kilińskiego (w kierunku Sikorskiego i Waltera-Jankego) zostanie przeniesiony za skrzyżowanie z ul. Kilińskiego. Pozostałe przystanki nie zmieniają się.
 • Linia T:
Od 5 lipca tymczasowo zmieni się trasa linii T ze względu na otwarcie ul. Wiejskiej i jednocześnie zamknięcie ul. Zamkowej. Autobusy z Dworca PKP pojadą ulicami: Łaską, Wiejską, Moniuszki, Kilińskiego do Zamkowej i dalej dotychczasową trasą do Rzgowa i Guzewa.
Z Guzewa i Rzgowa autobusy linii T dojadą bez zmian do przystanku Zamkowa / Zamek, następnie pojadą ulicami: Zamkową, Kilińskiego, Moniuszki i Szarych Szeregów do Dworca PKP.
Uwaga! Autobusy linii T w centrum nie będą się zatrzymywać na przystankach Zamkowa / Okulickiego (w kierunku Dworca PKP) i Zamkowa / Kilińskiego (w kierunku Rzgowa i Guzewa).
Przystanki dodatkowe:
» w kierunku Rzgowa i Guzewa: Moniuszki / Konopnickiej, Moniuszki / Targowa, Moniuszki / Mariańska, Kilińskiego / przychodnia (NŻ), Kilińskiego / Zamkowa,
» w kierunku Dworca PKP: Kilińskiego / SDH, Moniuszki / Kościuszki, Moniuszki / Sienkiewicza, Moniuszki / Zielona, Moniuszki / Toruńska, Moniuszki / Ostatnia.
Wszystkie godziny odjazdów z Dworca PKP zostaną przyśpieszone o 2 minuty. Kurs ze Rzgowa w niedziele i święta z godz. 14:15 zostanie natomiast przesunięty na godz. 14:12. Oto rozkład jazdy linii T ważny od 5 lipca 2021: TUTAJ.
 • Linia Z41:
Ze względu na otwarcie ul. Wiejskiej, krańcówka linii Z41 ponownie zostanie przywrócona na przystanek Wiejska / Łaska. Jednocześnie przestanie być obsługiwany przystanek Dworzec PKP (stanowisko nr 2) – autobusy w rejonie dworca ponownie będą odjeżdżać z przystanku Szarych Szeregów / Łaska.
Z powodu zamknięcia ul. Zamkowej, od 5 lipca autobusy linii Z41 pojadą tymczasowo zmienioną trasą – z Łodzi bez zmian do przystanku Zamkowa/Okulickiego, dalej objazdem ulicami: Zamkową, św. Jana, Partyzancką i Lutomierską do ul. Zamkowej, następnie stałą trasą do Wiejskiej. Analogiczna zmiana trasy obowiązuje w przeciwnym kierunku.

Przystanki dodatkowe:
» w kierunku Wiejskiej: św. Jana / ZS nr 2, Partyzancka / Prosta (NŻ), Lutomierska / Zamkowa (tymczasowy),
» w kierunku Łodzi: Lutomierska / Zamkowa (tymczasowy), Partyzancka / Lutomierska (NŻ), św. Jana / Partyzancka. 
Przystanek Zamkowa / Kilińskiego (w kierunku Łodzi) zostanie przeniesiony za skrzyżowanie z ul. Kilińskiego.

 • Pozostali przewoźnicy:
Busy do Łodzi oraz przewozy pracownicze w kierunku Łodzi i Rzgowa, zatrzymujące się dotychczas na przystanku Zamkowa / Kilińskiego, będą zatrzymywały się na przystanku tymczasowym, przeniesionym za skrzyżowanie z ul. Kilińskiego (w pobliżu kościoła św. Piotra i Pawła).
Busy do Konstantynowa Łódzkiego i Konina będą odjeżdżały z przystanku Zamkowa / Okulickiego (zamiast z przystanku Zamkowa / Kilińskiego).