Policjanci z czterech komend wsparci przez grupę "Speed" ruszyli na drogi. Efektem akcji blisko sto kontroli

260-16528_20230310-082150_1
KPP Łask

Łascy policjanci wspomagani przez grupę "Speed" z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz policjantów z ościennych komend zorganizowali ponadpowiatowe działania prewencyjne "Prędkość". Głównym celem było zwiększenie bezpieczeństwa na drogach powiatu łaskiego. W trakcie akcji promowano również kampanię informacyjno - edukacyjną "Na drodze patrz i słuchaj".

Nieprzestrzeganie przepisów drogowych przez kierowców jest zachowaniem, które zagraża nie tyko im i pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym. Częstą przyczyną zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest przekraczanie przez kierujących dozwolonej prędkości, wyprzedanie "na trzeciego" czy w rejonie przejść dla pieszych.

Mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu, 7 marca z inicjatywy policjantów z łaskiej komendy przeprowadzono między powiatowe działania prewencyjne "Prędkość". Tę akcje policjantów łaskiej "drogówki" wspomogli funkcjonariusze z łódzkiej grupy "Speed" oraz mundurowi z ościennych komend: Bełchatowa, Pabianic i Zduńskiej Woli. 

- W działaniach wzięło udział 18 funkcjonariuszy realizujących zadania w różnych obszarach związanych z bezpieczeństwem. Tego dnia mundurowi zwracali szczególną uwagę na kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość, na ich zachowania w okolicy przejść dla pieszych, sprawdzali czy nie wyprzedzają w ich rejonie, czy stosują się do sygnalizacji świetlnej. Oprócz kontroli prędkości weryfikowany był również stan trzeźwości kierowców. Działania miały charakter zarówno dynamiczny jak i statyczny. Wykorzystane zostały do tego radiowozy wyposażone w wideo rejestratory - mówi Katarzyna Staśkowska, rzecznik komendy w Łasku 

Dokonywano też pomiarów za pomocą ręcznych mierników prędkości. W ramach kampanii "Na drodze-patrz i słuchaj" policjanci przypominali uczestnikom ruchu drogowego jak ważna jest koncentracja oraz znajomość obowiązujących przepisów. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też wszelkiego rodzaju „rozpraszacze" np. telefony, smartfony, tablety, a nawet głośne słuchanie muzyki w samochodzie, mają duży wpływ na poziom koncentracji, który może mieć w ruchu drogowym tragiczne w skutkach konsekwencje.

Policjanci podczas całodniowej akcji dokonali 97 kontroli drogowych i odnotowali 84 przypadki przekroczeń dozwolonej prędkości. Mundurowi łączenie nałożyli 74 mandaty karne i zatrzymali 2 dowody rejestracyjne. Wobec jednego kierowcy skierowano wniosek o ukaranie do sądu z uwagi na brak uprawnień do kierowania pojazdami. Działania zakończone zostały wieczorem.