Pierwsza konfiskata pojazdu za jazdę po pijanemu w Łódzkiem. 45- latka z ponad 2 promilami już bez auta

Pierwsza konfiskata pojazdu za jazdę po pijanemu w Łódzkiem. 45- latka z ponad 2 promilami już bez auta
KPP Pabianice

14 marca 2024 roku weszły w życie przepisy pozwalające na konfiskatę aut. Pierwszą nietrzeźwą kierującą w województwie łódzkim, która utraciła swój pojazd jest 45-letnia mieszkanka powiatu pabianickiego. Badanie alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w jej organizmie. Przez swój lekkomyślny czyn, kobieta straciła nie tylko prawo jazdy, ale również samochód.

14 marca, tuż przed godziną 17.00 policjanci z pabianickiej patrolówki pojechali do Pawlikowic, gdzie doszło do obywatelskiego ujęcia nietrzeźwej kierującej. Na miejscu funkcjonariusze zastali 41-letniego zgłaszającego, który przyznał, że zwrócił uwagę na osobowe Renault ponieważ kierująca nim kobieta nie trzymała toru jazdy. Auto miało jechać niebezpiecznie blisko krawędzi jezdni. W pewnym momencie, w ostatniej chwili uniknęło zderzenia z zaparkowanym pojazdem. Pabianiczanin mając podejrzenia, że za kierownicą samochodu może znajdować się osoba nietrzeźwa, wyprzedził je i zaparkował tuż przed nim. 

- Wysiadł z auta i podszedł do renault. Kierująca była wyraźnie zaskoczona reakcją mężczyzny, który wyciągnął jej kluczyki ze stacyjki i wezwał na miejsce służby. Przybyli na miejsce funkcjonariusze potwierdzili treść zgłoszenia. Razem z 45- latką pojechali na komendę, gdzie badanie alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w jej organizmie. Z kolei na miejsce zdarzenia wezwano drugi patrol, który na czas prowadzonych czynności, zabezpieczył pojazd. Funkcjonariusze zatrzymali nieodpowiedzialnej kierującej prawo jazdy - wyjaśnia sierż. sztab. Agnieszka Jachimek z pabianickiej Policji.

Mieszkanka powiatu pabianickiego straciła nie tylko uprawnienia, ale zgodnie z nowymi przepisami musiała „pożegnać się" również z osobówką, która była jej wyłączną własnością.

- Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi 45-latce do 3 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd może orzec przepadek samochodu, aby w przyszłości utrudnić kobiecie ponowne popełnienie tego samego przestępstwa - dodaje sierż. sztab. Agnieszka Jachimek z KPP Pabianice i dodaje: - Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierujący stanowią ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Spowodowane przez nich wypadki są często tragiczne w skutkach. Niestety w dalszym ciągu część osób świadomie decyduje się na prowadzenie pojazdu po alkoholu. Wprowadzona zmiana w Kodeksie Karnym jest odpowiedzią na zagrożenie bezpieczeństwa i rosnącą liczbę zdarzeń drogowych spowodowanych przez kierujących na "podwójnym gazie". Zaostrzenie przepisów ma na celu również działanie prewencyjne.