wersja testowa serwisu

Parowóz wróci na trasę Kolejki Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała Rawska. Rozpoczyna się remont dzięki milionowemu dofinansowaniu

Parowóz wróci na trasę Kolejki Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała Rawska. Rozpoczyna się remont dzięki milionowemu dofinansowaniu

​Parowozy powrócą na szyny Kolejki Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała Rawska. Jest to możliwe dzięki milionowemu dofinansowaniu z rezerwy budżetu państwa z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych otrzymała dofinansowanie z ogólnej rezerwy budżetowej na realizację zadania "Para buch! - powrót historycznych pociągów parowych". Dzięki 1 mln złotych wyremontowany zostanie parowóz PX48, który w przyszłym roku powróci na trasę Kolejki Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała Rawska.

- To realizacja marzeń i historyczny dzień, bo parowóz PX48 od wielu lat czekał na remont - podkreśla Wójt Gminy Rogów, Daniel Kołada. - Marzenia zaczynają się spełniać, bo po przeszło trzynastu latach poszukiwania środków udało się je znaleźć na remont parowozu - dodał Bartosz Paluchowski z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych.

Realizacja tego zadania nie byłaby możliwa, gdyby nie Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, Urząd Gminy Rogów, Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej, starania mieszkańca gminy Rogów, Radosława Podogrockiego oraz Wiceministra Funduszy i Polityki Regionalnej, Waldemara Budy, któremu udało się przekonać Premiera Mateusza Morawieckiego na przekazania tak dużych pieniędzy na ten cel.

Parowóz PX48 1911 został wyprodukowany 1955 roku w Warszawie, a do Rogowa po raz pierwszy zawitał 1968 roku. Następnie został oddelegowany na inne koleje, a w 1992 roku został wycofany z eksploatacji. Ponownie do Rogowa trafił w 1998 roku, już jako "pomnik".

Naprawa parowozu będzie przebiegać w warsztatach Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Prace mają zakończyć się do końca tego roku.

Szczegóły w poniższym materiale filmowym:
Zobacz zdjęcia: