Pabianice: Konkurs matematyczno-religijny na ustach internatów z całego kraju. Już powstają memy! Szkoła zabiera głos w sprawie

Pabianice: Konkurs matematyczno-religijny na ustach internatów z całego kraju. Już powstają memy! Szkoła zabiera głos w sprawie
I LO im. J. Śiadeckiego/ Facebook, Sekcja Gimnastyczna/ Facebook

Szkolny konkurs wokół, którego narosło sporo kontrowersji jest teraz na ustach całego kraju. Chodzi o inicjatywę, z jaką wyszło pabianickie I Liceum Ogólnokształcące im. J. Śniadeckiego organizując powiatowy konkurs matematyczno - religijny. Internauci na tematyce konkursu nie zostawiają suchej nitki, komentując nie kryją krytyki, a nawet słów oburzenia, niektórzy reagują też prześmiewczo. O pabianickim konkursie już powstają memy, które lotem błyskawicy rozchodzą się po internecie. Na fali takich reakcji do całej sytuacji odniosła się też dyrekcja i pracownicy szkoły, w której doszło do konkursu.

Pierwszy szkolny, etap powiatowego konkursu matematyczno-religijnego odbył się 29 marca. Przystąpiło do niego blisko 40 uczniów z dwóch szkół średnich powiatu pabianickiego, uściślając z I i II LO w Pabianicach. Troje uczniów z najwyższą liczba punktów z każdej ze szkół zakwalifikowało się do etapu finałowego, który odbył się 5 kwietnia.

- Biorący udział w konkursie mieli 45 minut na rozwiązanie 10 zadań z matematyki oraz ogólnej wiedzy religijnej, co jak potwierdzają uczestnicy było dość ciekawym połączeniem różnych treści, ale udało się. Wielu udało się również rozwiązać test. Troje uczniów z najwyższą liczba punktów z każdej ze szkół zakwalifikowało się do etapu finałowego, który odbył się 5 kwietnia w 1 Liceum Ogólnokształcącym w Pabianicach. 

Po tym, jak w miniony czwartek, 7 kwietnia szkoła będąca pomysłodawcą konkursu opublikowała wyniki konkursu, w komentarzach rozpętała się burza. W pierwszej kolejności oberwało się dyrektorowi LO. 

"Tak to się kończy, jak dyrektor chce być bardziej święty od papieża (też nie świętego). A potem mówią, że musieli. Że im kazali. Ohyda. Współczuję uczniom i nauczycielom - ateistom. Może zresztą już ich wyrzucili" - skomentowała internautka Ewa.

"To się nie dzieje naprawdę. Serio? Matematyczno - religijny? Młodzieży, mimo wszystko, gratuluję. Pomysłodawcy polecam kupić dużą ilość wazeliny" - pisze kolejna

"Kurator powinien się takim pomysłem zając i wybić z głowy takie głupoty... a nie sorry kurator też święty"

"Mamy nowego Bareję, stary by tego nie wymyślił"

Komentarzy jest tak dużo, że nie sposób przytoczyć ich wszystkich lub nawet jej znacznej ilosci, tylko w czwartek pod postem I LO pojawiło się ponad czterysta wypowiedzi internautów.

​Reakcja internautów ujawniła się nie tylko w komentarzach, jeszcze w czwartek pojawiły się w sieci memy, które odnosiły się do pabianickiego konkursu. 

A jak brzmiały naprawdę zadania?

Na fali tak potężnego zamieszania, dyrekcja i pracownicy I LO w Pabianicach wczesnym popołudniem 7 kwietnia, odnieśli się do zarzutów, jakie zostały wystosowane w setkach komentarzy. Poniżej prezentujemy w całości stanowisko pabianickiej szkoły:

Konkurs matematyczno-religijny to pomysł uczniów naszej szkoły, niezależny od jakiejkolwiek presji. Uczestnictwo było dobrowolne, podobnie jak uczęszczanie na zajęcia religii oraz etyki. W naszej placówce uczy się młodzież różnych wyznań i narodowości, i każdy z nich mógłby wystąpić z propozycją podobnego konkursu. 

W komentarzach pojawiło się wiele ironicznych propozycji treści zadań, postanowiliśmy więc opublikować Wam, drodzy Goście, przykładowe zadanie, które obecne było na tegorocznym konkursie. Jesteśmy zaniepokojeni poziomem językowym oraz merytorycznym komentarzy. Według nas, opinie wielu odwiedzających Fan Page szkoły zawierają w sobie mowę nienawiści, której nie chcemy w naszej placówce. 

Zaatakowani zostali pracownicy szkoły, administracji oraz, co gorsza, uczniowie biorący udział w tym konkursie.Ze względu na niedopuszczalny poziom językowy, wyraźną agresję, wyrażaną w przeważającej części komentarzy uważamy, że dalsza dyskusja w tym temacie zmierza do szerzenia nienawiści i nietolerancji. W trosce o odpowiednią kulturę języka naszych uczniów postanowiliśmy więc zablokować możliwość dodawania opinii, również w tym poście.

Do postu dołączone jest też jedno z przykładowych zadań, z jakim zmagali się uczniowie biorący udział w powiatowym konkursie matematyczno - religijnym.