Pabianice: Konkurs matematyczno-religijny na ustach internatów z całego kraju. Już powstają memy! Szkoła zabiera głos w sprawie

Pabianice: Konkurs matematyczno-religijny na ustach internatów z całego kraju. Już powstają memy! Szkoła zabiera głos w sprawie
I LO im. J. Śiadeckiego/ Facebook, Sekcja Gimnastyczna/ Facebook

Szkolny konkurs wokół, którego narosło sporo kontrowersji jest teraz na ustach całego kraju. Chodzi o inicjatywę, z jaką wyszło pabianickie I Liceum Ogólnokształcące im. J. Śniadeckiego organizując powiatowy konkurs matematyczno - religijny. Internauci na tematyce konkursu nie zostawiają suchej nitki, komentując nie kryją krytyki, a nawet słów oburzenia, niektórzy reagują też prześmiewczo. O pabianickim konkursie już powstają memy, które lotem błyskawicy rozchodzą się po internecie. Na fali takich reakcji do całej sytuacji odniosła się też dyrekcja i pracownicy szkoły, w której doszło do konkursu.

Pierwszy szkolny, etap powiatowego konkursu matematyczno-religijnego odbył się 29 marca. Przystąpiło do niego blisko 40 uczniów z dwóch szkół średnich powiatu pabianickiego, uściślając z I i II LO w Pabianicach. Troje uczniów z najwyższą liczba punktów z każdej ze szkół zakwalifikowało się do etapu finałowego, który odbył się 5 kwietnia.

- Biorący udział w konkursie mieli 45 minut na rozwiązanie 10 zadań z matematyki oraz ogólnej wiedzy religijnej, co jak potwierdzają uczestnicy było dość ciekawym połączeniem różnych treści, ale udało się. Wielu udało się również rozwiązać test. Troje uczniów z najwyższą liczba punktów z każdej ze szkół zakwalifikowało się do etapu finałowego, który odbył się 5 kwietnia w 1 Liceum Ogólnokształcącym w Pabianicach. 

Po tym, jak w miniony czwartek, 7 kwietnia szkoła będąca pomysłodawcą konkursu opublikowała wyniki konkursu, w komentarzach rozpętała się burza. W pierwszej kolejności oberwało się dyrektorowi LO. 

"Tak to się kończy, jak dyrektor chce być bardziej święty od papieża (też nie świętego). A potem mówią, że musieli. Że im kazali. Ohyda. Współczuję uczniom i nauczycielom - ateistom. Może zresztą już ich wyrzucili" - skomentowała internautka Ewa.

"To się nie dzieje naprawdę. Serio? Matematyczno - religijny? Młodzieży, mimo wszystko, gratuluję. Pomysłodawcy polecam kupić dużą ilość wazeliny" - pisze kolejna

"Kurator powinien się takim pomysłem zając i wybić z głowy takie głupoty... a nie sorry kurator też święty"

"Mamy nowego Bareję, stary by tego nie wymyślił"

Komentarzy jest tak dużo, że nie sposób przytoczyć ich wszystkich lub nawet jej znacznej ilosci, tylko w czwartek pod postem I LO pojawiło się ponad czterysta wypowiedzi internautów.

​Reakcja internautów ujawniła się nie tylko w komentarzach, jeszcze w czwartek pojawiły się w sieci memy, które odnosiły się do pabianickiego konkursu. 

A jak brzmiały naprawdę zadania?

Na fali tak potężnego zamieszania, dyrekcja i pracownicy I LO w Pabianicach wczesnym popołudniem 7 kwietnia, odnieśli się do zarzutów, jakie zostały wystosowane w setkach komentarzy. Poniżej prezentujemy w całości stanowisko pabianickiej szkoły:

Konkurs matematyczno-religijny to pomysł uczniów naszej szkoły, niezależny od jakiejkolwiek presji. Uczestnictwo było dobrowolne, podobnie jak uczęszczanie na zajęcia religii oraz etyki. W naszej placówce uczy się młodzież różnych wyznań i narodowości, i każdy z nich mógłby wystąpić z propozycją podobnego konkursu. 

W komentarzach pojawiło się wiele ironicznych propozycji treści zadań, postanowiliśmy więc opublikować Wam, drodzy Goście, przykładowe zadanie, które obecne było na tegorocznym konkursie. Jesteśmy zaniepokojeni poziomem językowym oraz merytorycznym komentarzy. Według nas, opinie wielu odwiedzających Fan Page szkoły zawierają w sobie mowę nienawiści, której nie chcemy w naszej placówce. 

Zaatakowani zostali pracownicy szkoły, administracji oraz, co gorsza, uczniowie biorący udział w tym konkursie.Ze względu na niedopuszczalny poziom językowy, wyraźną agresję, wyrażaną w przeważającej części komentarzy uważamy, że dalsza dyskusja w tym temacie zmierza do szerzenia nienawiści i nietolerancji. W trosce o odpowiednią kulturę języka naszych uczniów postanowiliśmy więc zablokować możliwość dodawania opinii, również w tym poście.

Do postu dołączone jest też jedno z przykładowych zadań, z jakim zmagali się uczniowie biorący udział w powiatowym konkursie matematyczno - religijnym. 

 

RODO oraz Polityka cookies
Z uwagi na wymogi prawne, niniejszym przedstawiamy informacje na temat przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszych portali informacyjnych. Klikając w przycisk "Przejdź do portalu", wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych za pomocą plików cookies przez naszych partnerów reklamowych dla celów opisanych poniżej. Jeśli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie wspomnianych danych, w każdej chwili możesz opuścić nasz portal. Przechodząc dalej za pomocą przycisku „Przejdź do portalu”, Twoje dane będą przetwarzane przez nas na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora danych lub przez naszych partnerów. Przetwarzanie to nie wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić.
Stosowanie plików cookies oraz pozostałych technologii informatycznych
Nasz portal oraz nasi partnerzy, stosujemy pliki cookies i pozostałe technologie informatyczne, które gromadzą informacje m.in. o odwiedzanych przez Ciebie stronach internetowych oraz podstronach, a także o lokalizacji urządzenia. Ma to przede wszystkim na celu:
• zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników w trakcie korzystania ze stron naszych portali informacyjnych,
• poprawę i stałe ulepszanie świadczonych przez nas usług, dzięki zbieraniu i wykorzystaniu tych danych w celach analitycznych i statystycznych,
• wyświetlanie spersonalizowanych reklam, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom (remarketing).
Zakres wykorzystywania plików cookies możesz dowolnie określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Każda przeglądarka posiada własne ustawienia cookies. Jeśli nie wprowadzisz zmian w ustawieniach będzie to oznaczało, iż zgadzasz się na zapisywanie informacji w plikach cookies, a następnie na przechowywane ich w pamięci Twojego urządzenia. Zarówno my, jako właściciele portalu oraz nasi partnerzy możemy uzyskiwać dostęp do tych informacji. 
Wykorzystanie informacji
Aby dopasować wyświetlanie reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań, wykorzystujemy właśnie zebrane i zapisane informacje w plikach cookies. Administratorem Twoich danych jest Local Service sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, przy ulicy Sienkiewicza 85/87 lok. 8, 90-057 Łódź. Możesz skontaktować się z nami za pomocą formularza kontaktowego oraz w dowolnym momencie wyrazić swój sprzeciw wobec tego rodzaju działań. 
Wykorzystywanie Twoich informacji przez naszych partnerów
Mając na uwadze współpracę z dostawcami reklamowymi informujemy, iż działania w celach marketingowych mogą podejmować nasi partnerzy, korzystający z powierzchni reklamowych w naszych portalach. Do naszych partnerów zaliczamy Google Adsense, a także agencje reklamowe, agencje interaktywne, domy mediowe oraz innych dostawców reklam, w tym Taboola. Podobnie, jak i my, nasi dostawcy reklam również gromadzą i wykorzystują informacje zgromadzone w plikach cookies. Dzięki takim danym, w naszych portalach zobaczysz reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań.
Celem przetwarzania Twoich danych zawartych w plikach cookies przez naszych partnerów jest:
• przechowywanie Twoich informacji na urządzeniu z którego przeglądasz nasz portal i dostęp do nich
• wybór reklam do wyświetlenia w tym reklam spersonalizowanych,
• dopasowanie treści spersonalizowanych
• pomiar efektywności reklam,
• dostarczanie jak najbardziej efektywnych reklam, zgodnych z Twoimi zainteresowaniami.
Abyśmy wraz z naszymi partnerami mogli podejmować powyższe działania, wymagana jest Twoja zgoda, którą wyrażasz poprzez kliknięcie w przycisk „Przejdź do serwisu”. Pamiętaj, że Twoja zgoda jest dobrowolna. Bez niej korzystanie z naszych portali będzie pozbawione wielu funkcji, co może wpłynąć na jakość wyświetlanych informacji.
Twoje prawa
Pamiętaj, że udzieloną zgodę możesz w dowolnym momencie wycofać, korzystając a naszego formularza kontaktowego, jednak pamiętaj, iż wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Za pomocą wspomnianego formularza kontaktowego możesz także wyrazić swój sprzeciw wobec przetwarzania Twoich danych na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu lub prawnie uzasadnionego interesu naszych partnerów. Zgodnie z obowiązującym prawem, możesz zgłosić nam, jako podmiotowi wykorzystującemu Twoje dane żądanie dostępu do tych danych, zmiany ich, usunięcia lub ograniczenia wykorzystania. Zapraszamy Cię także do odwiedzenia naszej Polityki prywatności.