Pabianicka policja podsumowała akcję "Boże Ciało 2024"

kpp-ep_20240604-113935_1
KPP Pabianice

Przez kilka ostatnich dni, od 29 maja do 3 czerwca na drogach, miedzy innymi powiatu pabianickiego można było spotkać większą liczbę patroli ruchu drogowego. Priorytetem dla policjantów było zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym. 

W czasie długiego weekendu mundurowi kontrolowali stan trzeźwości kierowców, stan techniczny pojazdów oraz to, czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Policjanci podejmowali wszelkie działania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku podróżującym. W wyniku zdarzeń drogowych na szczęście nikt nie zginął. Jednak w ciągu 6 dni długiego weekendu na drogach powiatu pabianickiego doszło do 15 kolizji.

- Odnotowano również wypadek drogowy, w którym ranna została jedna osoba. Stróże prawa skontrolowali 122 kierujących. W trakcie prowadzonych działań krajowych zastosowali 127 środków karnych, w tym 62 mandaty. Najczęstszym wykroczeniem popełnianym przez pieszych było przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym. Z kolei od kierujących pojazdami, funkcjonariusze egzekwowali przestrzeganie ograniczeń prędkości. W 78 przypadkach nadmierna szybkość okazała się powodem policyjnych kontroli - przekazuje sierż. sztab. Agnieszka Jachimek, oficer prasowy pabianickiej Policji.

A to właśnie brawurowa jazda jest jedną z głównych przyczyn bardzo poważnych w skutkach zdarzeń, niejednokrotnie również śmiertelnych. Kolejnym czynnikiem znacząco obniżającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest kierowanie pojazdami po alkoholu. Dlatego podczas prowadzonych działań pabianicka „drogówka" sprawdziła trzeźwość 503 kierującym. Wynikiem tych czynności było zatrzymanie dwóch nietrzeźwych kierujących. Stróże prawa ujawnili również 7 kierujących w stanie po użyciu alkoholu. Policjanci łącznie zatrzymali też 8 dowodów rejestracyjnych. W 6 przypadkach powodem tego był niewłaściwy stan techniczny pojazdów. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli kierującego, który prowadził pojazd pomimo braku uprawnień. Podczas długiego weekendu „w ręce" mundurowych „wpadł" również kierujący na sądowym zakazie i kierujący pojazdem pomimo cofniętych uprawnień.

- Długi weekend za nami, ale mimo to, w dalszym ciągu apelujemy o zachowanie rozwagi na drodze i bezwzględne stosowanie się do obowiązujących przepisów. Pamiętajmy, że to nasza postawa i zachowanie kształtuje bezpieczeństwo na drodze - podsumowuje sierż. sztab. Agnieszka Jachimek, oficer prasowy pabianickiej Policji.