Najważniejsze wideo w epa24

Pabianiccy policjanci zatrzymali 21-latka z narkotykami. Mężczyzna tłumaczył, że je... znalazł

251-203067
KPP Pabianice

Policjanci zatrzymali 21-latka, który miał przy sobie substancje zabronione. Pabianiczanin tłumaczył policjantom, że narkotyki znalazł. Został zatrzymany i usłyszał zarzuty. Za popełniony czyn grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Przypominamy, że posiadanie środków odurzających i psychotropowych jest w Polsce karnie zabronione!

1 października o godzinie 22.50 policjanci z pabianickiej „patrolówki" zauważyli mężczyznę spożywającego alkohol. Ponieważ zgodnie z przepisami prawa picie „napojów wysokoprocentowych" w miejscach publicznych jest zabronione, funkcjonariusze podjęli interwencję. 

- Sprawca wykroczenia był pobudzony i zdenerwowany. Zapytany o to czy posiada przy sobie substancje zabronione, wyjął z kieszeni kurtki dilerkę z białym kryształem. Tłumaczył policjantom, że substancję psychoaktywną znalazł. 21-latek został zatrzymany. Badanie narkotesterem wykazało, że zabezpieczona substancja to mefedron. Za jego posiadanie grozi pabianiczaninowi do 3 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Za popełnione przestępstwo odpowie niebawem przed sądem - przekazuje podkomisarz Agnieszka Jachimek, oficer prasowy KPP Pabianice. 

Na kanwie tego zdarzenia policja przypomina, że posiadanie środków odurzających i psychotropowych jest w Polsce karnie zabronione! Reguluje to ustawa z 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Poza konsekwencjami prawnymi warto wiedzieć, że narkotyki to substancje szkodliwe dla organizmu. Ich zażywanie zawsze jest związane z ryzykiem uzależnienia i trudnością wyjścia z nałogu. Mogą wywoływać nieprzewidziane skutki uboczne, zachowania agresywne czy brak prawidłowej oceny własnych możliwości skutkujący narażeniem siebie lub innych na różnego rodzaju wypadki.

Mefedron z kolei to substancja chemiczna z grupy katynonów. Jest to silnie uzależniający narkotyk, a jego spożycie wywołuje pobudzenie, chwilowo wzmacnia otwartość emocjonalną, podwyższa temperaturę, rozszerza źrenice i przyspiesza bicie serca. W sytuacji przedawkowania pojawiają się trudności z oddychaniem, stany lękowe, zaburzenia snu, paranoja, psychoza i halucynacje. U osób z podwyższonym ciśnieniem po jego zażyciu może dojść nawet do udaru. Na domiar złego bardzo często mefedron jest przyjmowany łącznie z alkoholem, co stwarza poważne zagrożenie dla życia i zdrowia danej osoby.

- Ostrzegamy i apelujemy o niezażywanie żadnych środków odurzających! Ich producenci i sprzedawcy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie! - podsumowuje podkomisarz Agnieszka Jachimek.

Osoby borykające się z problemem uzależniania mogą szukać pomocy:
800 060 800 – Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 – Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia
22 823 65 31 -Telefon Zaufania Uzależnień Stowarzyszenia MONAR
800 120 289 - Infolinia Stowarzyszenia KARAN
801 140 068 - Pomarańczowa Linia