wersja testowa serwisu

Pabianiccy policjanci podczas Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego

251-120382
fot. KPP w Pabianicach

W dniach 16-22 września 2020 r., w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, we wszystkich europejskich krajach prowadzona jest akcja pod nazwą ROAD SAFETY DAYS (Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego). W ramy prowadzonych działań wpisał się także kaskadowy pomiar prędkości.

Road Safety Days to działania Policji ruchu drogowego oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowane na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach w dużej mierze jest zmiana zachowań ich użytkowników.

Poza standardowymi działaniami policjantów z „drogówki" w całym kraju prowadzona jest dziś - 18 września 2020 roku akcja kaskadowego pomiaru prędkości. Kaskadowy pomiar prędkości to policyjna strategia polegająca na kontroli prędkości przez wiele załóg Policji na określonym odcinku drogi. Ci, którzy nagminnie ignorują przepisy nie mogą dziś liczyć na taryfę ulgową. Takie działania prowadzą także pabianiccy policjanci na drogach miasta i powiatu pabianickiego. Patrolom towarzyszyła dziś nietypowa postać – kostucha. Symbol śmierci miał oddziaływać prewencyjnie na uczestników ruchu drogowego i docierać do świadomości tych, którzy nie przestrzegają obowiązujących przepisów. Dzisiejsze działania potrwają dziś do godziny 22.00.

Liczby przedstawiają się następująco (od 1 stycznia do 31 sierpnia ):

2020 rok:
Wypadki: 39
Ofiary śmiertelne: 7
Ranni: 40

2019 rok :
Wypadki: 34
Ofiary śmiertelne: 6
Ranni: 37

W tym roku głównymi przyczynami wypadków były nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu innym pojazdom i nieprawidłowe omijanie. W 2019 roku – nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu pojazdom oraz niechronionym uczestnikom ruchu.

źródło: KPP w Pabianicach