Orkiestra dęta przy OSP Dobroń świętuje 120-lecie istnienia!

normal_30addaf7d428838b4892eee66686961_20221027-203127_1
Powiat Pabianicki

Orkiestra Dęta w Dobroniu istnieje już 120 lat! Z tej okazji, w minioną muzycy spotkali się na scenie by zagrać Koncert Jubileuszowy. Krzysztof Habura, starosta pabianicki i Robert Kraska, członek Zarządu Powiatu Pabianickiego po wysłuchaniu wspaniałego koncertu złożyli gratulacje i słowa uznania za wieloletnie zaangażowanie oraz popularyzowanie kultury muzycznej wśród mieszkańców Powiatu Pabianickiego. Życzyli też wielu dalszych sukcesów artystycznych, wytrwałości w działaniu oraz satysfakcji z realizowanej wspólnie pasji.

Historia Orkiestry sięga drugiej połowy XIX wieku. Dobroński gospodarz – Wojciech Kabza, przy współudziale swojego brata Antoniego oraz wsparciu miejscowego Proboszcza Marcjana Włostowskiego i tutejszego dziedzica Zdzisława Kellera zakłada 12-osobowa orkiestrę dętą. Pierwszy publiczny występ orkiestry miał miejsce w czasie Świąt Bożego Narodzenia w 1902 r. w parafialnym kościele w Dobroniu.

W latach 1957 – 1989 patronat nad orkiestrą objęła Spółdzielczość Pracy. Dzięki tej opiece rozszerzyły się krajowe kontakty orkiestry. Od 1990 r. do 30 czerwca 2016 r. orkiestra wchodziła w skład Gminnego Ośrodka Kultury w Dobroniu, a z dniem 1 lipca 2016 r. działa przy Dobrońskim Centrum Kultury. Działa również w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobroniu.

W okresie swej działalności orkiestra brała udział w licznych uroczystościach kościelnych i państwowych na terenie gminy, powiatu i województwa.

Orkiestra Dęta uczestniczy również w: Powiatowych majówkach Strażackich, Powiatowo- Gminnych Dożynkach, Koncertach Noworocznych, Festynach organizowanych na terenie naszej gminy, w koncertach towarzyszących Wędrownemu Festiwalowi Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski", w koncertach patriotycznych organizowanych każdego roku podczas Narodowego Święta Niepodległości. Kilkudziesięcioletnią tradycją są również koncerty kolęd orkiestry dętej w Wigilię, przed mszą świętą pasterką w parafialnym kościele.