wersja testowa serwisu

Nowe i odnowione przystanki kolejowe w regionie

198359092_834828327443395_7882012363194865452_n
fot. Piotr Wajman

Zmodernizowany zabytkowy dworzec w Zduńskiej Woli, zupełnie nowy przystanek w Pabianicach i rozbudowane o kładki z windami dla niepełnosprawnych dworce w Strykowie i Głownie. To nowe inwestycje kolejowe w Łódzkiem, które zapowiedzieli w środę na konferencji prasowej marszałek Grzegorz Schreiber i prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel.

PKP PLK zrealizują inwestycje dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Zarząd Województwa Łódzkiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt zatytułowany „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego" został złożony w ramach tzw. naboru bezkonkursowego. To znaczy, że wystarczyło, że został dobrze oceniony pod względem formalnym i merytorycznym, by otrzymać dofinansowanie. Całkowita wartość projektu wynosi 50 mln 221 tys. zł, a wartość dofinansowania to 34 mln 420 tys. zł, z czego 30 mln 771 tys. zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 3 mln 648 tys. zł to wkład z Budżet Państwa. Całą resztę pokryła spółka PKP PLK.

– Te przystanki są elementem większego programu. Mieszczą się w ramach naszych działań, które od początku podejmowaliśmy - działań, które miały za zadanie skoordynować połączenia kolejowe z innymi środkami transportu. Tego, na czym nam wspólnie bardzo zależy – mówił marszałek Grzegorz Schreiber.

- Odbudowujemy kolej regionalną i przywracamy dobre połączenia. Zwiększa się komfort obsługi na stacjach i przystankach oraz dostępność do pociągów dla wszystkich podróżnych - powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zakres inwestycji:

  • Zduńska Wola - przebudowany zostanie dworzec i teren wokół. Budynkowi przywrócony zostanie oryginalny wyraz architektoniczny przy wprowadzeniu funkcji towarzyszących obsłudze podróżnych. Przebudowa budynku obejmuje prace ogólnobudowlane, instalacyjne i wykończeniowe. Powstaną nowe miejsca parkingowe, w tym dla niepełnosprawnych, przebudowane zostaną chodniki, powstanie nowe miejsce postojowe dla autobusów przed dworcem. Miasto przebuduje przy okazji ul. Dworcową na odcinku ograniczonym jezdnią wokół Placu Żelaznego;
  • Pabianice - powstanie nowy przystanek Pabianice-Północ przy przejeździe kolejowym w ciągu drogi krajowej nr 71. Wybudowane zostaną dwa perony, a w pobliżu (przy ul. Karniszewickiej) miejsca postojowe dla samochodów osobowych, nowe chodniki oraz wiata rowerowa;
  • Stryków i Głowno - wybudowane zostaną kładki przy zmodernizowanych niedawno przez PKP PLK dworcach. Obie zostaną wyposażone w windy dedykowane osobom niepełnosprawnym, starszym czy matkom z dziećmi. Powstaną też miejsca postojowe dla samochodów, wiaty rowerowe. Przebudowane będą chodniki i podjazdy z myślą o niepełnosprawnych.

Wszystkie przystanki znajdują się na trasie pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i będą stanowić tzw. węzły multimodalne. - To zwiększy możliwość dostępu do kolei dla mieszkańców naszego województwa. Przede wszystkim zwiększą komfort – dodał marszałek Schreiber.

Prace, które już się rozpoczęły, powinny zakończyć się na wszystkich obiektach w 2023 roku.

Marszałek zapowiedział też oddanie do użytku wraz z nowym rozkładem jazdy, który wchodzi w życie 13 czerwca, nowych przystanków w Łodzi: Retkinia i Warszawska.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi