wersja testowa serwisu

„Nie Zabijaj" policjanci z mocnym apelem do pabianiczan! O co chodzi w tej akcji?

policja_smiertelny_czb

Trwa policyjna akcja informacyjno-edukacyjna pn. „Nie zabijaj", której celem jest przypominanie i uświadamianie wszystkim użytkownikom drogi, że nieprzestrzeganie przepisów, w tym przekraczanie dozwolonych prędkości, jazda po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu, to czynniki mające wpływ na liczbę wypadków drogowych oraz ich skutki.

Policja apeluje o włączenie się w akcję "Nie Zabijaj" poprzez świadome i odpowiedzialne zachowanie oraz dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych. Brawura i bezmyślność na drodze często kończą się dramatem — zarówno dla poszkodowanego, jak i sprawcy zdarzenia oraz ich rodzin.

- Przestrzegaj przepisów, dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze, bądź uprzejmy i cierpliwy, zwracaj uwagę na innych uczestników ruchu drogowego, a podróż dla Ciebie i pasażerów będzie o wiele bardziej przyjemna i bezpieczna. Twoja kultura osobista tworzy kulturę jazdy i bezpieczeństwa na drodze! Przypominamy też kierowcom, że obecna pora roku potęguje zagrożenie bezpieczeństwa niechronionych w ruchu drogowym. Zgodnie z przepisami, kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu - przypominają policjanci. 

Jednocześnie dodają, by pamiętać o rowerzystach, bo choć w okresie jesienno - zimowym jest ich zdecydowanie mniej niż latem, to jednak ciągle są uczestnikami ruchu drogowego. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, minimalizując ryzyko kolizji oraz wypadków z udziałem rowerzystów i kierowców, warto pamiętać o podstawowych zasadach obowiązujących obie grupy uczestników ruchu drogowego.

Jeśli jesteś kierowcą samochodu, pamiętaj, że:
  • rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego;
  • rowerzysta jest znacznie bardziej narażony na poważne obrażenia nawet podczas niegroźnej kolizji;
  • rowerzysta jadący po ścieżce rowerowej przecinającej jezdnię, po której jadą samochody ma pierwszeństwo;
  • widząc jadącego rowerzystę poza terenem zabudowanym, warto użyć krótkiego sygnału dźwiękowego, w celu ostrzeżenia przed nadjeżdżającym samochodem;
  • minimalna odległość od roweru powinna wynosić 1 metr;
  • zbliżając się do jadącego rowerzysty należy zwolnić, zachowując szczególną ostrożność
  • pamiętaj o obserwacji drogi i jej otoczenia, pozwoli to uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji.


W najbliższą niedzielę, 21 listopada, w Dniu Ofiar Wypadków Drogowych Grupa Rowerowe Pabianice, symbolicznie uczci ofiary wypadków drogowych w miejscu, gdzie w zdarzeniu drogowym w 2014 roku zginął rowerzysta (ul. Nawrockiego godz. 11.00). Następnie cykliści wspólnie z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego (ul. Grota Roweckiego w okolicach marketu Castorama) przeprowadzą akcję profilaktyczno – edukacyjną „Świeć Przykładem – Bądź Widoczny". Podczas działań niechronieni otrzymają elementy odblaskowe, dzięki którym będą lepiej widoczni po zmroku.