Nadciąga niż „Niklas", przyniesie silny wiatr i gołoledź! Są alerty dla naszego regionu

Nadciąga niż „Niklas", przyniesie silny wiatr i gołoledź! Są alerty dla naszego regionu

Nad Polskę nadciąga niż „Niklas", który w ciągu najbliższych dwóch dni przyniesie nam bardzo groźną aurę. W czwartek i piątek będzie silnie wiało, spodziewamy się opadów śniegu, deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu powodującego gołoledź. Będzie ślisko! IMGW już wydało dla całego kraju alerty, te obowiązują także w naszym województwie.

- Polska w czwartek i piątek znajdzie się pod wpływem aktywnego niżu znad północnej Europy. Nad naszym krajem najwięcej zamieszania spowoduje wtórny niż z frontami atmosferycznymi, który będzie przemieszczał się nad południowym Bałtykiem. W czwartek napłynie dość ciepłe powietrze polarne morskie, ale w piątek nastąpi już spływ powietrza arktycznego z północy i ochłodzenie - informują synoptycy z IMGW.

Pogodowego zamieszania możemy się spodziewać więc już jutro, czyli 23 listopada. I zgodnie z prognozami synoptyków czeka nas mieszanka opadów. Śnieg będzie przechodził w deszcz i w wielu miejscach marzł powodując gołoledź. I to właśnie przed tym pogodowym zagrożeniem wydano pierwszy z dwóch alertów dla Łódzkiego, obowiązuje on już od jutra od 5.00 rano do godziny 12.00.

- Prognozowane są słabe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Strefa opadów przemieszczać się będzie z północnego zachodu w kierunku południowo-wschodnim i wschodnim - przekazują synoptycy z IMGW

Później zrobi się wietrznie...

Silny wiatr zacznie wiać już jutro w godzinach porannych na zachodzie kraju oraz nad morzem, zbiegiem dnia silne porywy nasilą się w całym kraju i osiągną do 85 km/hWiatr będzie wiał z południowego zachodu. Dla województwa łódzkiego ostrzeżenia przed tym zjawiskiem wydano od godziny 11.00. Jak czytamy w wydanym alercie I stopnia: 

- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 85 km/h - podaje IMGW.

To ostrzeżenie obowiązuje do 02.00 w nowy w dniu 24 listopada. 

Co później w pogodzie?

W nocy z 23 na 24 listopada nadal będzie wiał silny wiatr, najmocniej powieje w centrum i w południowej połowie kraju. Nad ranem w północnej części kraju wiatr będzie stopniowo słabł. W całym kraju wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a na południu deszczu. Uwaga na trudne warunki do podróżowania oraz śliskie chodniki. Temperatura minimalna tej nocy przeważnie od –1°C do 3°C.

W piątek 24 listopada silny wiatr utrzyma się jeszcze w pierwszej połowie dnia, po południu w całym kraju zacznie słabnąć. 

W weekend uspokojenie w pogodzie, wiatr wyraźnie osłabnie i tylko miejscami będzie porywisty. Padać będzie głównie sam śnieg, miejscami przybędzie go o około 5-10 cm. Na termometrach maksymalnie do 2°C, cieplej jedynie nad samym morzem do 4°C. Nocami spadki poniżej 0°C i w wielu miejscach może wystąpić oblodzenie nawierzchni.