wersja testowa serwisu

Łódzka KAS wykryła przewozy towarów z naruszeniem przepisów o systemie SENT

7
fot. Łódzki Urząd Celno-Skarbowy w Łodzi

W styczniu Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) z Łodzi wykryła dwa przypadki transportu tzw. towarów wrażliwych z naruszeniem przepisów dotyczących SENT, czyli Systemu Elektronicznego Nadzoru Transportu. Przewóz przez Polskę takich towarów jak np. paliwo, alkohol czy susz tytoniowy należy zgłosić do elektronicznego rejestru, a transport drogowy wymaga wyposażenia środka transportu w lokalizator i przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu.

26 stycznia, na autostradzie A2, funkcjonariusze celno-skarbowi zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy, należący do rumuńskiej firmy, przewożący susz tytoniowy.

Kierowca, obywatel Rumunii, posiadał niezbędne dokumenty, ale w aucie nie działał zewnętrzny system lokalizacji pojazdu. Na poczet przyszłych kar kontrolujący zabezpieczyli 10 tys. zł. Do czasu wpłaty kaucji przez przewoźnika pojazd z ładunkiem zabezpieczono na parkingu łódzkiego oddziału celnego.

Po otrzymaniu pieniędzy funkcjonariusze KAS konwojowali transport do miejsca rozładunku.

Następnego dnia patrol KAS skontrolował na autostradzie A1 cysternę przewożącą z Hamburga do okolic Bukaresztu olej mineralny. Jak się okazało, była to substancja objęta obowiązkiem zgłoszenia do rejestru SENT. Kierujący, również obywatel Rumunii, nie okazał funkcjonariuszom numeru SENT, co oznaczało transport z naruszeniem przepisów ustawy.

Kierowcę ukarano mandatem karnym gotówkowym w wysokości 5 tys. zł. Za brak zgłoszenia do systemu SENT odpowie również przewoźnik, któremu grozi kara pieniężna w wysokości 20 tys. zł.

Na jej poczet funkcjonariusze przyjęli kaucję.

Na pojazd nałożono plombę elektroniczną, pozwalające dokładnie monitorować jego dalszą trasę oraz miejsce i czas wyjazdu z terytorium kraju.

Łódzka KAS zapowiada dalsze kontrole w zakresie przewozów drogowych. Eliminacja naruszeń w zakresie transportu ogranicza nieprawidłowości w ruchu towarowym i poprawia bezpieczeństwo na drodze.

Źródło: Łódzki Urząd Celno-Skarbowy w Łodzi