90- lecie parafii w Ksawerowie. Dziękczynnej mszy przewodniczył metropolita łódzki - kardynał Grzegorz Ryś [Foto]

90- lecie parafii w Ksawerowie. Dziękczynnej mszy przewodniczył metropolita łódzki - kardynał Grzegorz Ryś [Foto]
Archidiecezja Łódzka

Rok 2023 jest dla ksawerowskiej parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej rokiem jubileuszu 90-lecia parafii. Dokładnie 16 lipca 1933 roku ksiądz biskup Wincenty Tymieniecki erygował parafię w Ksawerowie koło Łodzi, a jej pierwszym proboszczem ustanowił księdza Michał Krysiaka. W ramach trwającego jubileuszu uroczystej Mszy świętej dziękczynnej za dar wspólnoty parafialnej w Ksawerowie celebrowanej w sobotę 9 grudnia przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki – kardynał Grzegorz Ryś.

- To miejsce jest po to, byście się tutaj spotykali z Jezusem – Zbawicielem, Panem, Twarzą Boga, który jest Mocny! – mówił kardynał Grzegorz Ryś.

W homilii kardynał Ryś zwrócił uwagę na to, że - każdy jubileusz jest jakimś powrotem do początku. Nie tylko po to, by opisywać historię, która się działa. Wracamy do początku, żeby wiedzieć jaki jest sens, po co – czemu - ma służyć powołanie do życia kolejnej parafii? Po co budujemy kościoły? Po co tu się gromadzimy? Jubileusz stawia pytania bardzo podstawowe. W jubileusz jest też wpisany pewien rachunek sumienia. To dotyczy każdego jubileuszu - tego parafialnego - jak i całego Kościoła w roku 2025. Stawiamy pytania o to, co jest najważniejsze – o to, co jest u podstawy.- zaznaczył kaznodzieja.

- Po co ta parafia? Po co ten kościół? Po co ta wspólnota? – pytał metropolita łódzki. - Żeby można było usłyszeć Ewangelię! Co jest treścią Ewangelii? Treścią Ewangelii jest Osoba Jezusa! Chrześcijaństwo nie jest doktryną, ani filozofią, ani teologią, ani zespołem tradycji, zwyczajów, obyczajów. Czym jest chrześcijaństwo? Jest spotkaniem osoby z Osobą. Jest spotkaniem moim, waszym, z Jezusem Chrystusem. To jest początek chrześcijaństwa. To jest początek wiary. Spotkaliście Jezusa? Słuchaliście Go? Coś wam ważnego powiedział? – pytał kardynał Grzegorz i dodawał: - Jezus jest odpowiedzią na ludzkie pragnienia – zobaczyć twarz Boga. Kto mnie zobaczył, zobaczył Ojca – mówi Jezus. To się prosto przekłada na nasze życie parafialne, na nasz Kościół. Jak powiedział kiedyś św. Leon Wielki – wszystko, co było widziane w Synu Bożym, teraz przeszło w Sakramenty Kościoła. Jezus w Kościele mówi – Jezus w Kościele działa. Tak działa, że ty to widzisz. Widzisz Go jak łamie chleb, widzisz jak podaje ci do picia wino, widzisz jak chrzci, wszystko co tu macie, każdy z sakramentów jest przestrzenią, by zobaczyć twarz Boga. Bóg jest widzialny.

Kończąc hierarcha podkreślił - to miejsce jest po to, byście się tutaj spotykali z Jezusem – Zbawicielem, Panem, Twarzą Boga, który jest Mocny! Jak Pan Bóg pozwoli, to porozmawiamy o tych pytaniach na 100-lecie parafii, bo za 10 lat – na 100 lecie – będą te same pytania. To jest u początku! U początku jest osoba Jezusa! – zakończył.

Po Komunii świętej odśpiewano Te Deum za dar wspólnoty parafialnej, a delegacje parafii wyraziły swoje podziękowania.

Parafia w Ksawerowie znana jest z prężnego duszpasterstwa dzieci i młodzieży, które wpierają Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus, prowadzące przedszkole przy swoim klasztorze. Proboszczem parafii od sierpnia br. jest ks. kan. Andrzej Ścieszko, a wikariuszem ks. Tomasz Grzejdziak. Przy parafii działają liczne wspólnoty parafialne takie jak: Żywa Róża, Biuro Radia Maryja, asysta, ministranci, schola, „Jezusowe Promyki" i „Jezusowe Promyczki", Zespół młodzieżowy „Estrellas", Grupa młodzieżowa ,,Effatha", Dwie Grupy Modlitewne dorosłych.

Źródło: Archidiecezja Łódzka