Jeżowe noclegownie w Pabianicach! Strażnicy Miejscy stworzyli aż cztery takie miejsca na terenie miasta [Foto]

jez
Straż Miejska Pabianice

Jeżowa noclegownia gotowa i to nie jedna a cztery! Miejscy Strażnicy z Pabianic po raz kolejny udowadniają, że bliski ich sercu jest los zwierząt. Na terenie miasta powstały specjalnie odgrodzone miejsca, gdzie w stercie liści, bezpiecznie będą mogły przezimować te kolczaste ssaki.

To już kolejna odsłona tej prozwierzęcej akcji skierowanej do tych małych stworzeń. Pierwszy raz Strażnicy stworzyli domki dla jeży po ubiegłorocznej sytuacji, w której młodzież w bestialski sposób potraktowała jeża. Więcej o tym zdarzeniu pisaliśmy w artykule >>> Pabianice: Sadystyczna zabawa dwóch nastolatków. Kopali jeża, jak piłkę. Zwierzę nie miało szans... [Wideo].

I choć tym razem, na szczęście, obyło się bez drastycznych scen, to pabianicka Straż Miejska zdecydowała sie na kontynuowanie ubiegłorocznej akcji. 

- Kolejny raz przed nadejściem mrozów, wykorzystując zalegające w parkach i skwerach liście wybudowaliśmy dla jeży domki. Te pożyteczne i sympatyczne stworzenia wcześnie zapadają w sen zimowy i poszukują dogodnych noclegowni do przezimowania - przekazują miejscy strażnicy z Pabianic. 

W tym roku „hotele" powstały w czterech lokalizacjach i można się na te oznakowane obiekty natknąć na ulicach: Hermanowskiej, Narutowicza, Grobelnej i Łaskiej (obok dworca PKP).

Każdy kopczyk został ogrodzony taśmą i wyraźnie oznakowany tabliczką z napisem: "tu może mieszkam". Pamiętajmy więc o tym, by ie rozgarniać liści i omijać te miejsca szerszym łukiem, by zapewnić jeżom spokój. Ważne, byśmy podczas spacerów nie pozwalali psom "buszować" w tych kopcach - to może nie tylko skutecznie wystarczyć jeże, ale i skończyć się boleśnie dla naszych pupili. 

Pomóc może każdy!

Tak naprawdę każdy z nas może wspomóc jeże w zimowy czas. Te niewielkie ssaki właśnie teraz przygotowują się do zapadnięcia w zimowy sen. Zdrowe jeże spędzają zimę w hibernacji i tak śpią nawet do maja. Właśnie teraz jest czas, w którym szukają miejsc bezpiecznego schronienia, a działalność ludzi jest tu kluczowa. Chcąc zachować wręcz idealny wygląd naszych ogrodów, skwerów, podwórek często odbieramy jeżom szansę na znalezienie zimowego domku. Co więc robić? Zamiast palić bądź wywozić zgrabione liście i gałęzie można stworzyć jeżom solidny domek na kilka miesięcy!

Leśnicy radzą, by wybrać w miarę suche miejsce w naszym ogrodzie, pod płotem, drzewem, krzewami. W środku takiego kopca można stworzyć coś na podobieństwo namiotu, stelażu z niewielkich gałązek i ten obsypać suchymi liśćmi, tworząc kopczyk do wysokości minimum kolan. Wnętrze takiego domku, w którym jeż spokojnie się zahibernuje powinna mieć objętość 2-3 torebek z mąką. Taką konstrukcję warto od góry zabezpieczyć kilkoma nieco większymi gałązkami, tak, by kopiec nie został rozdmuchany przez jesienno - zimowe wiatry i... wystarczy!

fot.: SM Pabianice 

Wklej tutaj kod osadzenia...