wersja testowa serwisu

Internetowi oszuści ciągle "czyszczą" bankowe konta! Policjanci z Pabianic apelują o rozwagę!

bitcoin-6054330_1920
Pixabay

Od miesięcy policja alarmuje i apeluje o ostrożność przy transakcjach internetowych. Wirtualni złodzieje chwytają się bardzo różnorodnych technik, by wyłudzić nasze dane, a finalnie ogołocić konta bankowe. NIestety do pabianickiej komendy powiatowej policji ciągle spływają informacje o kolejnych oszustwach. 

Internetowi złodzieje podszywają się nawet pod Komisję Nadzoru Finansowego i pracowników banków, a poszkodowani tracą ogromne sumy pieniędzy. Fałszywi doradcy przekonują poszkodowanych do zainwestowania swoich pieniędzy. Wizja szybkiego zarobku kusi do tego stopnia, że osoba nawet nie stara się zweryfikować swojego rozmówcy. Następnie potencjalny inwestor podaje dane do konta. 

- Bardzo często oszuści nakłaniają również do zainstalowania aplikacji, która umożliwi im swobodny dostęp do konta osoby. Za pomocą takiego oprogramowania przejmują kontrolę nad komputerem lub telefonem. Przestępcy tworzą również fikcyjne konta, które przypominają platformy do handlu cyfrową walutą. Wykorzystują wysoki kurs kryptowalut i możliwość zarobienia na nich ogromnych pieniędzy. Wobec wizji szybkiego i łatwego wzbogacenia się osoby stają się bezbronne niczym ofiary oszustw metodą na wnuczka czy na policjanta - informują pabianiccy policjanci.

Jak dodają mundurowi, inny sposób działania to telefony do potencjalnych pokrzywdzonych, że mają do wypłaty pieniądze w postaci kryptowaluty. Jednak, aby wykonać taką transakcję potrzebna jest weryfikacja danych polegająca na zainstalowaniu specjalnego programu na komputerze lub telefonie. 

- Sprawca proponuje pomoc w przeprowadzeniu wszystkich transakcji przez program do obsługi pulpitu zdalnego – czyli sprawca ma kontrolę i wgląd nad czynnościami wykonywanymi na komputerze pokrzywdzonego. W ten sposób „czyści mu konto" - wyjaśniają mechanizm działania policjanci z KPP Pabianice i po raz kolejny apelują o rozwagę.