Dramatyczna jakość powietrza! "Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - przestrzega RCB i wydaje alerty dla powiatów Łódzkiego

1460x616
RCB

"Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - przestrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w wydanym 10 stycznia alercie dotyczącym smogu. Ten wydano dla 8 województw, zwłaszcza na południu Polski, ale i nasze województwo jest na tej liście. W przypadku Łódzkiego - mowa o 2 powiatach. We wszystkich wymienionych przez regionach Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m. 

Do mieszkańców regionu, gdzie jakość powietrza ma być dramatycznie zła już trafiają smsy z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

- „UWAGA! Dnia 10.01 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - to treść wiadomości, jakie otrzymują mieszkańcy z RCB.

Alert RCB został wysłany do mieszkańców części powiatów województw: śląskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. W przypadku naszego regionu szczególnie narażeni na smog są mieszkańcy powiatów: 

  • pabianickiego
  • radomszczańskiego

Wystarczyło kilka bardzo mroźnych dni, by jakość powietrza dramatycznie się pogorszyła. Mapy smogowe zaczerwieniły się w wielu regionach kraju. Najgorsza jakość powietrza dotyczy przede wszystkim dużych miast i aglomeracji, zwłaszcza tych na południu kraju, na Śląsku czy w Małopolsce. Jak się jednak okazuje zagrożenie smogiem dotyczy także województwa łódzkiego.

Kiedy uruchamiany jest alert?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześciennych dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów).

Inspekcja Ochrony Środowiska (IOŚ) prowadzi stronę internetową, na której można zobaczyć mapę z aktualną sytuacją pod względem występowania smogu w Polsce >>> TUTAJ

Kiedy powietrze ma dobrą jakość?

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

  • w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.​

  • w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;

​PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.

  • w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.