Policjanci wielokrotnie otrzymują zgłoszenia dotyczące zaginięć. Tego rodzaju zdarzenia należą do bardzo trudnych, gdyż najczęściej odnoszą się do osób zmagających się z demencją lub będących w kryzysie emocjonalnym. Nieraz poszukiwania prowadzone są pod dużą presją czasu, zwłaszcza w zimie lub w nocy. Z takimi poważnymi sytuacjami zmierzyli się wczoraj pabianiccy funkcjonariusze…
23 grudnia o godzinie 14.15 dyżurny pabianickiej komendy otrzymał zgłoszenie o zaginięciu seniorki. Kobieta w samo południe opuściła placówkę pomocową, w której przebywała. Zaniepokojeni pracownicy natychmiast rozpoczęli jej poszukiwania. O zaginięciu 71-latki poinformowali mundurowych i syna kobiety. Rozpoczęła się „walka z czasem". Wiadomo było, że kobieta cierpi na problemy z pamięcią. Na domiar złego wyszła z budynku ubrana nieadekwatnie do pogody.
- W takich sytuacjach liczy się każda sekunda dlatego nadkomisarz Rafał Adamek, I Zastępca Komendanta Powiatowego w Pabianicach ogłosił alarm dla całej jednostki. Pełna mobilizacja funkcjonariuszy miała na celu jak najszybsze odnalezienie seniorki. W czasie, gdy przyjmowano zawiadomienie o jej zaginięciu, policyjne patrole przeczesywały okolice w poszukiwaniu 71-latki. Konstantynowscy stróże prawa jadąc drogą S14 zauważyli kobietę idącą prawą stroną jezdni. Jej wygląd odpowiadał wizerunkowi zaginionej. Policjanci zjechali na pobocze i uruchomili sygnały świetlne. Jeden z nich przeskoczył przez barierki i podbiegł do seniorki. Była wyziębiona i wystraszona - mówi podkomisarz Agnieszka Jachimek, oficer prasowy KPP Pabianice.
Ze względu na swój stan zdrowia, porę i miejsce, w którym się znalazła, stanowiła poważne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Szła ruchliwą drogą i nie posiadała odblasków, co dodatkowo sprawiło, że była mało widoczna dla kierujących. Na szczęście dostrzegli ją funkcjonariusze, którzy wykonując swoje zadania, znaleźli się we właściwym miejscu i w odpowiednim czasie. Mundurowi wezwali na miejsce karetkę pogotowia. Po badaniu okazało się, że kobieta nie wymaga hospitalizacji, powróciła więc pod opiekę pracowników ośrodka.
Na kanwie tego zdarzenia apelujemy o zgłaszanie zauważonych przypadków zagubionych, zdezorientowanych seniorów. Widząc osoby, które sprawiają wrażenie zagubionych, są ubrane nieadekwatnie do pogody, dziwnie się zachowują - nie bądźmy obojętni i reagujmy! Troska i czujność każdego z nas może uratować życie.
24 grudnia 2024 roku o godzinie 00.30 dyżurny otrzymał kolejne zgłoszeniu dotyczące zaginięcia kobiety. Tym razem zaniepokojony syn poinformował, że jego matka jest w kryzysie emocjonalnym i opuściła mieszkanie deklarując chęć odebrania sobie życia. Policjanci wraz z rodziną natychmiast rozpoczęli poszukiwania 37-latki.
- Z informacji przekazanych przez zgłaszającego wynikało, że pabianiczanka może znajdować się w pobliżu torów kolejowych. Funkcjonariusze sprawdzali poszczególne miejsca, w akcję zaangażowali się również bliscy znajomi kobiety. W pewnym momencie została zauważona na Dworcu PKP Pabianice Północ - wyjaśnia podkomisarz Agnieszka Jachimek z KPP Pabianice.
Zaginioną odnalazła 32-letnią przyjaciółka, która otoczyła ją opieką do czasu przyjazdu mundurowych. Odnaleziona kobieta trafiła pod opiekę specjalistów
- Przypominamy, że zgodnie z przepisami nie ma wyznaczonego czasu, który musi upłynąć do momentu zgłoszenia zaginięcia. W chwili, kiedy mamy pewność, że dzieje się coś złego należy zrobić to jak najszybciej. Jeśli podejrzewamy, że życie albo zdrowie osoby, która oddaliła się z domu może być zagrożone, dzwońmy pod numer alarmowy 112 i przekażmy służbom jak najwięcej informacji, by pomoc przyszła na czas - podsumowuje podkomisarz Agnieszka Jachimek.