Do pabianickich szkół trafiły dziś różowe skrzyneczki. Spełniają ważną rolę w przełamywaniu tabu i walczą z wykluczeniem...

331143223_171622908557188_8190427958602411497__20230308-170021_1
Powiat Pabianicki

Walczymy z wykluczeniem menstruacyjnym w pabianickich szkołach! 8 marca, czyli w Międzynarodowy Dzień Kobiet, w pięciu szkołach średnich w naszym powiecie zawisły różowe skrzyneczki. Są to pojemniki z bezpłatnymi środkami higieny osobistej potrzebnymi w czasie menstruacji.

- Postanowiliśmy dziś przekazać skrzyneczki do pięciu szkół średnich powiatu pabianickiego – mówi Krzysztof Habura, starosta pabianicki. - Będą w pełni wyposażone i zostaną zamontowane w toaletach. 8 marca różowe skrzyneczki pojawią się w I Liceum Ogólnokształcącym, II Liceum Ogólnokształcącym, w Zespole Szkół nr 1, w Zespole Szkół nr 2 i w Zespole Szkół nr 3.

Fundacja "Różowa Skrzyneczka" walczy z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. Chodzi o powszechny dostęp w przestrzeni publicznej do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji.

Pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona podpaskami zawisła ponad 3 lata temu w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu. Wypełnione środkami higienicznymi wiszą w szkolnych toaletach, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach.

- Walczymy o zniesienie tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji kobiety i mężczyzn – dodaje Krzysztof Rąkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej - Okazuje się, że 42 procent rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce, a 43 procent nastolatek unika tematu okresu z ojcem. Pora to zmienić.

Darmowe podpaski i tampony, które znajdują się w różowych skrzyneczkach są potrzebne szczególnie w szkołach, gdzie skala wykluczenia menstruacyjnego jest wyjątkowo duża. Według raportu przygotowanego dla Kulczyk Foundation, 21% uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10% w ogóle nie wychodzi z tego powodu z domu.

- Bardzo dziękuję za przekazanie do naszych szkół średnich "różowych skrzyneczek". Jest to ważne ze względu na dostęp dla wszystkich potrzebujących kobiet ze społeczności szkolnej, przede wszystkim dla tych, które nie mają możliwości zaopatrzenia się w artykuły do higieny osobistej. Ta inicjatywa pozwoli na ogólny dostęp do nich – mówiła Gabriela Wenne Błażyńska, wiecestarosta pabianicki.

Do akcji w ciągu 3 lat włączyło się wiele samorządów. Różowe skrzyneczki wiszą już między innymi w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Kołobrzegu, w Olsztynie i Legnicy. Fundacja działa zgodnie z zasadą: Weź, jeśli potrzebujesz lub zostaw, jeśli masz nadmiar. Wykluczenie menstruacyjne jest istotnym problemem w całym kraju. Według raportu blisko pół miliona osób w Polsce nie stać na zakup podpasek tamponów.

- Zwróciliśmy się do drogerii, firm i producentów środków higienicznych dla kobiet o pomoc w regularnym zapełnianiu tych skrzyneczek – mówi Dawid Zakrzewski. - Zapraszamy każdego do współpracy, akcja będzie dalej kontynuowana, planujemy zakup kolejnych skrzyneczek i umieszczenie ich w innych placówkach.

Źródło: Powiat Pabianicki