wersja testowa serwisu

Cztery niewybuchy w Kolonii Popławy. Amunicja została wykopana podczas modernizacji drogi

270-129806
fot. KPP w Opocznie

Policyjni pirotechnicy z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego opoczyńskiej policji w przeciągu kilku ostatnich dni czterokrotnie otrzymywali zgłoszenia o odnalezionych niewybuchach z okresu II Wojny Światowej w miejscowości Kolonia Popławy (gm. Paradyż). W żadnym wypadku takich znalezisk nie wolno dotykać lub przenosić.

Jak podkreślają policyjni pirotechnicy, amunicja mimo, że przeleżała w ziemi kilkadziesiąt lat, jest nadal niebezpieczna. Policja często powiadamiana jest o znalezieniu niebezpiecznych „pamiątek" z czasów I czy II Wojny Światowej. Na takie znaleziska trafiają często pracownicy budowlani, grzybiarze czy inne osoby wykonujące ziemne. Tak tez było w ostatnim czasie, kiedy to do opoczyńskiej policji wpłynęły zgłoszenia o odnalezieniu niewybuchów. Wszystkie informacje dotyczyły miejscowości Kolonia Popławy, gdzie trwa modernizacja drogi.

- Pracownicy budowlani podczas prac ziemnych wykopali łącznie cztery pociski artyleryjskie różnego kalibru z okresu II Wojny Światowej. Funkcjonariusze zabezpieczali znaleziska do czasu przyjazdu wojskowego patrolu saperskiego - mówi asp. szt. Barbara Stępień z KPP w Opocznie. - Przypominamy, że niewybuchy z czasów wojny są wciąż niebezpieczne. Dlatego nie wolno ich dotykać ani przenosić. O każdym takim znalezisku należy powiadomić Policję.