Brama do Grodziska w Tumie otwarta! Jak obiekt wygląda w środku?

Otwarcie grodziska w Tumie

Marszałek Województwa Łódzkiego po raz pierwszy, w obecności dziennikarzy, otworzył bramkę do Grodziska w Tumie. Mimo, że oficjalne otwarcie zaplanowano po godzinie 16:00, to jako pierwsi obiekt zwiedzili przedstawiciele mediów.

Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego i Dominik Płaza, Dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi spotkali się z dziennikarzami oficjalnie informując o zakończeniu prac częściowej rekonstrukcji Grodziska w Tumie.

Gród w Tumie w czasach pierwszych Piastów pełnił okresowo funkcję stolicy Polski, zwłaszcza w okresie panowania Bolesława Krzywoustego, o czym wspomina w swojej kronice Gall Anonim. Stwierdzenie, iż Tum (wówczas Łęczyca) to jedna z historycznych stolic Polski nie jest przesadzone, przebywali tu przecież władcy z dynastii Piastów, a w okolicznej Kolegiacie odbył się wg różnych źródeł pierwszy polski sejm, zwołany przez Kazimierza Sprawiedliwego, który jest tematem obrazu Jana Matejki „Sejm w Łęczycy".

Potwierdziły to również badania archeologiczne na grodzisku tumskim przeprowadzone przez łódzki oddział Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN w okresie millenium (1948 – 1959), a szczególnie wznowione przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi w latach 2009 – 2011. Na postawie wyników wykopalisk Muzeum przygotowało projekt rekonstrukcji łęczyckiego grodu z ostatniej fazy jego świetności, od połowy XIII do połowy XIV wieku, który znakomicie wpisuje się w panoramę średniowiecznej Łęczycy z pobliską archikolegiatą – perłą romańskiego szlaku.

Uroczyste otwarcie Grodziska odbędzie się w połączeniu z Piknikiem Województwa Łódzkiego - Historia z Funduszami Europejskimi. O szczegółach programu piszemy TUTAJ.

Zobacz film, a pod nim zdjęcia:Wpisz tutaj treść nagłówka