Akcja saperów w gminie Dobroń. Grzybiarz ujawnił granat moździerzowy

Akcja saperów w gminie Dobroń. Grzybiarz ujawnił granat moździerzowy
fot. KPP w Pabianicach

W kompleksie leśnym w miejscowości Dobroń Mały grzybiarz znalazł granat moździerzowy pochodzący z czasów II Wojny Światowej. Do czasu przyjazdu wojskowych saperów teren został zabezpieczony przez pabianickich policjantów. 

30 września 2023 roku w miejscowości Dobroń Mały grzybiarz znalazł niewybuch pochodzący z czasów II Wojny Światowej. Mężczyzna o swoim odkryciu natychmiast poinformował odpowiednie służby. 

- Policyjni pirotechnicy potwierdzili, że jest to granat moździerzowy o kalibrze 80 milimetrów. Mundurowi do czasu przybycia patrolu saperskiego zabezpieczali znalezisko. 2 października niewybuch został zabrany z lasu i przewieziony na poligon w celu jego zneutralizowania - mówi sierż. szt. Agnieszka Jachimek. - Pamiętajmy, że z uwagi na skorodowanie, takie pociski mogą wybuchnąć od niewielkiego wstrząsu, a nawet przy dotknięciu. Dlatego nie należy ich podnosić czy też odkopywać. Miejsce znaleziska należy natomiast zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować Policję lub inne służby.