80-letni pabianiczanin stracił oszczędności życia! Sam wypłacił je z banku i przekazał oszustom!

policja-kajdanki
fot. ilustracyjne

Jednym z najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę osób starszych jest oszustwo dokonywane metodami „na wnuczka" i „na policjanta". W zeszłym tygodniu przestępcy wykorzystali zaufanie 80-latka z Pabianic. Mężczyzna stracił oszczędności swojego życia. 

W miniony czwartek, 9 marca, około godziny 10.00 na telefon stacjonarny seniora zadzwonił mężczyzna z informacją, że jest policjantem z tutejszej komendy. Następnie poinformował 80-latka, że policja jest w trakcie rozpracowywania sprawy dotyczącej oszustw. Fałszywy stróż prawa kazał seniorowi wypłacić z konta bankowego gotówkę. 

- Starszy pan uwierzył w historię opowiadaną przez nieprawdziwego funkcjonariusza i pojechał do placówki bankowej pobrać pieniądze. Początkowo wypłacił 2000 zł, jednakże oszust polecił mu wyciągnąć więcej gotówki. W związku z powyższym senior ponownie udał się do banku skąd pobrał wszystkie oszczędności z konta. Następnie przekazał te pieniądze w ustalonym wcześniej miejscu nieznajomemu mężczyźnie. Dopiero po fakcie zorientował się, że padł ofiarą oszustwa - informuje Agnieszka Jachimek z pabianickiej policji. 

Senior wczoraj pojawił się w komendzie policji, gdzie już prawdziwym policjantom zgłosił całe zdarzenie. Mundurowi niezmiennie apelują i przypominają, że oszuści wykorzystują zaufanie do instytucji państwowych, podając się za ich pracowników lub funkcjonariuszy. 

- Dlatego stosujmy w codziennym życiu zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich nieznanych nam osób. Zarówno tych, które do nas telefonują, jak również do tych pukających do naszych drzwi. Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, upewnijmy się, że dana osoba jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje. W przypadku, kiedy ktoś dzwoni na nasz numer, podaje się na przykład za policjanta i wypytuje o pieniądze lub kosztowności zakończmy rozmowę i zadzwońmy na numer 112 - podsumowuje Jachimek z KPP Pabianice.

Pamiętajmy i przypominajmy członkom naszych rodzi, zwłaszcza tym starszym, że po pierwsze policjanci NIGDY 

  • nie przyjmują gotówki
  • nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź innych wartościowych przedmiotów, aby złapać przestępców!
  • nie przekazują telefonicznie informacji o prowadzonych przez siebie czynnościach.