[ZDJĘCIA] 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Policjanci oddali hołd bohaterom

Dodane przez EPA24.net

Wczoraj, 1 września przypadła 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamiętając o tym ważnym wydarzeniu w dziejach naszego narodu pabianiccy policjanci oddali hołd bohaterom sprzed tamtych lat.


O świcie, 1 września 1939 roku wojska niemieckie zaatakowały obszar naszego państwa na lądzie, morzu i powietrzu. Największa wojna światowa, trwająca przez 6 lat do 2 września 1945 roku pochłonęła wedle szacunków od 50 do 78 milionów istnień ludzkich. Uczestniczyło w niej 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią. Dziś, 1 września mija 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęto pod Pomnikiem Bohaterów Poległych Za Wolność Ojczyzny w 1939 roku na cmentarzu w Pabianicach. Uczestniczył w nich komendant powiatowy policji insp. Tomasz Szwed, kombatanci, przedstawiciele Związku Sybiraków, przedstawiciele władz miasta i powiatu, młodzież, harcerze, mieszkańcy oraz poczty sztandarowe, w tym poczet Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach. Swoją obecnością zaszczyciła 96-letnia Alina Dąbrowska, była więźniarka, która w czasie wojny przeżyła pięć obozów koncentracyjnych oraz dwa Marsze Śmierci.

Chwilą ciszy uczczono pamięć poległych w obronie ojczyzny. W eter popłynął odegrany przez trębacza sygnał ,,Cisza". Modlitwę okolicznościową odmówił dziekan dekanatu pabianickiego ks. kan. Ryszard Stanek. Głos zabrał przewodniczący rady powiatu Florian Wlaźlak, nawiązując w swoim wystąpieniu do historii tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej i teraźniejszości. – Naszą rolą dzisiaj jest może nie oceniać jak było, czy nasi ówcześni przywódcy zawarli właściwe sojusze, czy właściwie postąpili nie godząc się na przemarsz Armii Sowieckiej przez nasz kraj albo nie godząc się na pójście z Hitlerem przeciwko Stalinowi. Łatwo się teraz ocenia, mając wiedzę, archiwa i mając dystans. Wtedy tego nie było. Więc pochylmy się nad tymi wszystkimi, którzy polegli, którzy odnieśli rany i którzy byli poddani niebywałym torturom – mówił Florian Wlaźlak.


Pod pomnikiem Bohaterów Poległych Za Wolność Ojczyzny w 1939 roku oraz tradycyjnie przy Pomniku Armii Krajowej i Szarych Szeregów delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Komendant policji zapalił znicze i oddał hołd bohaterom sprzed 80 lat. Honorowe warty przed pomnikami pełnili pabianiccy harcerze.


Źródło: KPP Pabianice

Zobacz także

Wypadek na skrzyżowaniu Zgierska-Niesięc…

Kamper Strefa RozwoYou za tydzień w Pabi…

Bezdomny za pomoc odpłacił rabunkiem. Pr…

Zagrożenie w Chechle Pierwszym. W akcji …

PKK'99: Drugie miejsce seniorów w Warsza…

PKK'99: Trzecie miejsce kadetów na turni…

80. rocznica ataku Związki Radzieckiego …

Szok! Bestialskie zachowanie 39-latka. R…

[ZDJĘCIA] Pożar przy Kilińskiego w Lutom…

Mundurowi odwiedzili mundurowych. Ucznio…

Nabór wniosków o przyznanie nagrody lub …

Od kilku miesięcy kradli trakcję tramwaj…

Jechała bez świateł, nie miała uprawnień…

Niebezpiecznie przy ul. Bugaj w Pabianic…

Kolejne tragiczne odkrycie w Pabianicach…

Wypadek na skrzyżowaniu w Lutomiersku. W…

Startuje drugi etap rozbudowy drogi woje…

Pożar żywopłotu w miejscowości Pawłówek…