„Świadomy rodzic - szczęśliwe dziecko”. Przeciwdziałanie niepożądanym skutkom niezrozumienia w rodzinie

Dodane przez EPA24.net

„Świadomy rodzic - szczęśliwe dziecko" to projekt profilaktyczny realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ksawerowie we współpracy z pabianicką policją oraz szkołami podstawowymi z terenu gminy Ksawerów, którego celem jest pokazanie relacji między rodzicami a dziećmi i przeciwdziałanie niepożądanym skutkom wzajemnego niezrozumienia.


Pierwsze spotkanie z rodzicami w ramach tego projektu odbyło się w Szkole Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej. Psycholog Joanna Leśniewska, współpracująca z fundacją ,,Słonie na balkonie" przybliżyła rodzicom między innymi zjawisko błędnego koła polegającego na braku reakcji rodzica na pozytywne zachowanie dziecka. Taka postawa dorosłych powoduje, że dziecko próbuje zwrócić na siebie uwagę w inny, często nieakceptowalny sposób. Dlatego tak ważna jest odpowiednia reakcja na codzienne problemy dziecka i chwalenie go za dobre, wzorowe postawy i domowe czynności. Psycholog przedstawiła rodzicom różne możliwości rozładowywania przez dzieci złych emocji np. gniecenie kartki, pójście na zajęcia ruchowe, pływanie, skakanie, mazanie po kratce papieru.


Dziecko, które przychodzi z dylematem do swojego opiekuna, oczekuje pomocy, reakcji. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia postawa rodzica, który wysłucha, wskaże i podpowie odpowiednie wyjście z trudnej sytuacji. Właściwą odpowiedzią na potrzeby dziecka jest z pewnością rodzicielstwo bliskości, zbudowanie żywej, prawdziwej, bliskiej relacji opartej na akceptacji i zrozumieniu dziecka. - Dobro dzieci zależy od rodziców. Dlatego róbmy wszystko jako świadomi rodzice, aby nasze pociechy mogły na nas polegać i czuć się szczęśliwe – apelowała do rodziców mł. asp. Aleksandra Białkowska, profilaktyk społeczny z pabianickiej komendy policji.


Kolejne spotkanie odbędzie się w dniu 24 września 2019 roku w Szkole Podstawowej w Ksawerowie o godzinie 16:30, na które serdecznie zapraszamy.


Źródło: KPP Pabianice

Zobacz także

Pożar w Budach Dłutowskich. Druh przed p…

Uwaga! Zamknięcie przejazdu na ulicy Wsp…

Gmina Lutomiersk: Spotkanie z sołtysami…

Pożar przy ul. Kasztelańskiej w Pabianic…

Pożar trzciny nad stawami w Konstantynow…

Starosta Pabianicki wręczył kolejne akty…

Nowe pomoce dydaktyczne w Szkole Podstaw…

[AKTUALIZACJA] Tragiczny wypadek na tras…

Śmiertelny wypadek na S8. Wysiadł ze swo…

Gmina Lutomiersk: Wójt zaprasza mieszkań…

Gminny Dom Kultury z Biblioteką w Ksawer…

Włókniarz Konstantynów Łódzki z Pucharem…

Konstantynów Łódzki: Kolejne działania s…

Wypadek na Placu Wolności. Druhowie OSP …

Uprowadzono 10-letniego chłopca. Policja…

Wypadek na Lutomierskiej w Konstantynowi…

Apel do kierowców i pieszych: Zwolnij - …

Konstantynów Łódzki: Umowy dotyczące rea…