„Świadomy rodzic - szczęśliwe dziecko”. Przeciwdziałanie niepożądanym skutkom niezrozumienia w rodzinie

Dodane przez EPA24.net

„Świadomy rodzic - szczęśliwe dziecko" to projekt profilaktyczny realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ksawerowie we współpracy z pabianicką policją oraz szkołami podstawowymi z terenu gminy Ksawerów, którego celem jest pokazanie relacji między rodzicami a dziećmi i przeciwdziałanie niepożądanym skutkom wzajemnego niezrozumienia.


Pierwsze spotkanie z rodzicami w ramach tego projektu odbyło się w Szkole Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej. Psycholog Joanna Leśniewska, współpracująca z fundacją ,,Słonie na balkonie" przybliżyła rodzicom między innymi zjawisko błędnego koła polegającego na braku reakcji rodzica na pozytywne zachowanie dziecka. Taka postawa dorosłych powoduje, że dziecko próbuje zwrócić na siebie uwagę w inny, często nieakceptowalny sposób. Dlatego tak ważna jest odpowiednia reakcja na codzienne problemy dziecka i chwalenie go za dobre, wzorowe postawy i domowe czynności. Psycholog przedstawiła rodzicom różne możliwości rozładowywania przez dzieci złych emocji np. gniecenie kartki, pójście na zajęcia ruchowe, pływanie, skakanie, mazanie po kratce papieru.


Dziecko, które przychodzi z dylematem do swojego opiekuna, oczekuje pomocy, reakcji. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia postawa rodzica, który wysłucha, wskaże i podpowie odpowiednie wyjście z trudnej sytuacji. Właściwą odpowiedzią na potrzeby dziecka jest z pewnością rodzicielstwo bliskości, zbudowanie żywej, prawdziwej, bliskiej relacji opartej na akceptacji i zrozumieniu dziecka. - Dobro dzieci zależy od rodziców. Dlatego róbmy wszystko jako świadomi rodzice, aby nasze pociechy mogły na nas polegać i czuć się szczęśliwe – apelowała do rodziców mł. asp. Aleksandra Białkowska, profilaktyk społeczny z pabianickiej komendy policji.


Kolejne spotkanie odbędzie się w dniu 24 września 2019 roku w Szkole Podstawowej w Ksawerowie o godzinie 16:30, na które serdecznie zapraszamy.


Źródło: KPP Pabianice

Zobacz także

Wybory do Sejmu: Jak głosowano w naszym …

Różowy październik. Zrób mammografię i b…

Alarm pożarowy w Domu Pomocy Społecznej…

Zdrowi, bezpieczni, aktywni. ZUS w Pabia…

W Ozorkowie odbędzie się Bieg im. Agaty …

[ZDJĘCIA] Oddział neonatologiczny wzboga…

Uwaga! Zmiana organizacji ruchu w Konsta…

Kolejny wypadek na wysokości Szynkielewa…

Wypadek w Szynkielewie. Osobówka uderzył…

[ZDJĘCIA] Pożar w gminie Dłutów. Spłonął…

Zaginął Maciej Masłowski. Kto go widział…

Przewrócone drzewa zablokowały wejście d…

Młoda krew ratuje życie. Podsumowano akc…

"Widma" Stanisława Moniuszki. …

Polish Weightlifting Games w najbliższą …

[ZDJĘCIA] Pożar samochodu w Hucie Dłutow…

Jak przeciwdziałać przemocy w rodzinie? …

[ZDJĘCIA] Za nami obchody stulecia Służb…