Jak przeciwdziałać przemocy w rodzinie? Za nami konferencja w pabianickim Ośrodku Kultury

Dodane przez EPA24.net

W Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach odbyła się otwarta konferencja poświęcona tematyce przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Uczestniczyli w niej dzielnicowi.


Konferencja jest elementem projektu ,,Kocham. Lubię. Szanuję." współfinansowanego w ramach Programu Osłonowego "Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie" przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


W Miejskim Ośrodku Kultury zebrali się specjaliści do spraw przeciwdziałania przemocy z Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar w Rodzinie „Niebieska Linia" IPZ oraz przedstawiciele lokalnych służb działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Agata Kasprzak z Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej przedstawiła lokalne działania w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie, pomocy osobom pokrzywdzonym i szeroko pojętej w tym zakresie profilaktyki oraz ideę pracy zespołu interdyscyplinarnego, w skład którego wchodzą między innymi policjanci.

- Wszystkie służby jakie wchodzą w skład zespołu, w tym policja ściśle ze sobą współpracują i mają jeden cel, by przerwać przemoc domową i pomóc zarówno osobom pokrzywdzonym, jak i sprawcom – mówiła Agata Kasprzak. W Polsce podstawowym narzędziem służącym przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest procedura ,,Niebieskie Karty". Jej celem jest ochrona osób krzywdzonych, udzielanie im stosownej do potrzeb pomocy oraz wsparcie w budowaniu dalszego życia bez przemocy. Przemoc w rodzinie jest zjawiskiem nasilającym się w czasie i jej niezatrzymanie może doprowadzić do stabilizacji życia rodzinnego wielu osób.


Policjanci to zazwyczaj pierwsze osoby, które trafiają do rodzin potrzebujących interwencji w celu rozwiązania konfliktu. Jak podkreślali prelegenci, w tym Renata Durda z Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie ,,Niebieska Linia" IPZ, nigdy nie jest za późno na przerwanie przemocy i wprowadzenie zmian. Osoby doznające przemocy mogą korzystać z pomocy specjalistów obsługujących telefon zaufania ,,Niebieska Linia" 800 120 002. W sytuacji występowania przemocy w rodzinie można zwrócić się o pomoc różnych służb/instytucji w tym do jednostek policji, placówek oświaty, ochrony zdrowia, komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

info. KPP Pabianice

Zobacz także

Pożar w Budach Dłutowskich. Druh przed p…

Uwaga! Zamknięcie przejazdu na ulicy Wsp…

Gmina Lutomiersk: Spotkanie z sołtysami…

Pożar przy ul. Kasztelańskiej w Pabianic…

Pożar trzciny nad stawami w Konstantynow…

Starosta Pabianicki wręczył kolejne akty…

Nowe pomoce dydaktyczne w Szkole Podstaw…

[AKTUALIZACJA] Tragiczny wypadek na tras…

Śmiertelny wypadek na S8. Wysiadł ze swo…

Gmina Lutomiersk: Wójt zaprasza mieszkań…

Gminny Dom Kultury z Biblioteką w Ksawer…

Włókniarz Konstantynów Łódzki z Pucharem…

Konstantynów Łódzki: Kolejne działania s…

Wypadek na Placu Wolności. Druhowie OSP …

Uprowadzono 10-letniego chłopca. Policja…

Wypadek na Lutomierskiej w Konstantynowi…

Apel do kierowców i pieszych: Zwolnij - …

Konstantynów Łódzki: Umowy dotyczące rea…