[ZDJĘCIA] Policjanci z Pabianic uczcili pamięć funkcjonariuszy tragicznie poległych na służbie

Dodane przez EPA24.net

W przeddzień Wszystkich Świętych policjanci odwiedzili groby funkcjonariuszy tragicznie poległych na służbie, a także oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej.


Święto Zmarłych to czas zadumy i pamięci o bliskich nam osobach. To również szczególny czas, by pamiętać o tych, którzy chroniąc bezpieczeństwo ludzi i porządek publiczny do końca wypełnili rotę ślubowania. O tragicznie poległych na służbie funkcjonariuszach pamiętało kierownictwo pabianickiej policji. Komendant powiatowy insp. Cezary Petrus wraz z zastępcą nadkom. Mariuszem Siejką zapalili znicze na grobach aspiranta Andrzeja Werstaka, który zginął tragicznie podczas służby w marcu 2007 roku w Zakładzie Karnym w Sieradzu oraz młodszych aspirantów Marka Lechowskiego i Stanisława Malinowskiego, którzy ponieśli śmierć w służbie ginąc w wypadku samochodowym na terenie Łodzi w lipcu 1997 roku. W tym pełnym zadumy dniu obecni byli najbliżsi śp. policjantów.


Pabianiccy i konstantynowscy policjanci pamiętali również o ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Znicze przepasane wstążkami w barwach narodowych zapłonęły przy tablicach poświęconych pamięci policjantów i oficerów Wojska Polskiego II RP zamordowanych w 1940 roku przez NKWD - podporucznika Karola Trojnarskiego, porucznika Henryka Czekaya, starszego przodownika Wincentego Statkiewicza, starszego przodownika Władysława Baczmagi, posterunkowego Kazimierza Samka, podporucznika rezerwy Mieczysława Westerskiego, podporucznika rezerwy Zenona Gałdka oraz asp. Kazimierza Turczyńskiego. Kierownictwo pabianickiej policji oraz konstantynowskiego komisariatu w sposób symboliczny pochyliło głowy przy żywych pomnikach pamięci, oddając hołd poległym. Bo powinnością żyjących jest troska o zachowanie pamięci o tych, którzy oddali życie za ojczyznę lub zginęli w służbie dla niej.


Funkcjonariusze odwiedzili też grób swojego kolegi z Wydziału Kryminalnego - śp. Tomasza Wielebińskiego, który zmarł nagle we wrześniu 2017 roku. Miał 36 lat.


Dzień wcześniej, 30 października na Cmentarzu Starym w Łodzi przy ul. Ogrodowej odbyła się uroczysta zbiórka przy kwaterze policyjnej z udziałem kadry kierowniczej łódzkiego garnizonu Policji na czele z I Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi mł. insp. Tomaszem Olczykiem. Spotkanie rozpoczęło się od symbolicznej minuty ciszy. Nabożeństwo w intencji poległych i zmarłych policjantów oraz pracowników Policji poprowadził ksiądz ppor. Jacek Syjud – kapelan Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Łodzi. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze pod Pomnikiem Poległych na Wschodzie. Oddano również hołd funkcjonariuszom, którzy tragicznie zginęli podczas służby. Znicze zapłonęły na grobach dwóch policjantów – Barłtomieja Kuleszy i Wiktora Będkowskiego, którzy wspólnie z pochowanym na pabianickim cmentarzu asp. Andrzejem Werstakiem tragicznie zginęli w marcu 2007 roku w Zakładzie Karnym w Sieradzu. Znicze zapalił I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi mł. insp. Tomasz Olczyk wraz z szefem pabianickiej policji insp. Cezarym Petrusem. W eter popłynął sygnał "Cisza".


Cześć ich pamięci!

Zobacz także

Bejda Paweł podsumował kampanię wyborczą…

Ukradli rower i alkohol, wpadli w ręce p…

Wypił wódkę, piwo, wino i pojechał skute…

Policjanci rozbili kontrabandę. "Le…

Akcja przy ulicy Kościuszki w Lutomiersk…

[ZDJĘCIA] Wypadek w Jerwonicach. Motocyk…

UWAGA na oszustów! Udają pośredników szy…

Witold Stępień - Marszałek Województwa Ł…

Wypadek przy Zgierskiej - 23-letni Macie…

Ukradł rower sprzed sklepu, sprzedał go …

Regaty o Puchar Starosty Pabianickiego z…