Policja apeluje: dopalacze niszczą życie!

Dodane przez EPA24.net

Zbliżający się okres wakacyjnego wypoczynku to czas, kiedy dzieci i młodzież często nudząc się albo chcąc zaspokoić swoją ciekawość, bądź zaimponować swoim rówieśnikom podejmują działania ryzykowne. Polegają one m.in. na sięganiu po różnego rodzaju substancje psychoaktywne. Zdarzają się także zatrucia młodych ludzi, którzy skusili się na tzw. dopalacze. Z uwagi na ich nieprzewidywalny jakościowo i ilościowo skład nawet w tej samej serii, wachlarz ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związanych z ich używaniem jest ogromny i nierzadko kończy się zgonem.


Mając na względzie bezpieczeństwo dzieci i młodzieży łódzka Policja ostrzega:

 • Większość nowych związków psychoaktywnych nie było badanych na organizmach żywych, przez co ich potencjalne negatywne skutki zdrowotne na organizm ludzki w znacznej mierze nie są znane!
 • Aby przyciągnąć uwagę nastolatków opakowania zawierające dopalacze wyróżniają się atrakcyjną szatą graficzną i kolorystyczną. Często aby zwiększyć ciekawość młodych ludzi opatrzone są one znakami graficznymi znanych światowych marek, bądź nawiązują do popularnych dla młodzieży komiksów, filmów, postaci a nawet zwierząt i krajobrazów (np. tęczy, skał księżycowych, siódmego nieba).
 • Narkotyki i nowe substancje psychoaktywne – „dopalacze" uzależniają i powodują nieodwracalne uszkodzenia narządów wewnętrznych człowieka!
 • „Dopalacze" w zależności od swojego składu mogą wywoływać szereg dolegliwości i zaburzeń organizmu ludzkiego, takich jak niepokój, lęk, dezorientacja, omamy słuchowe (słyszy się dźwięki i głosy, których w rzeczywistości nie ma) i wzrokowe (widzi się przedmioty, osoby bądź obrazy, których nie ma), nadwrażliwość na dźwięk i światło, urojenia, strach przed utratą kontroli nad swoim zachowaniem, napady paniki i agresji, której często towarzyszy przemoc, depresja, samookaleczenia, myśli i akty samobójcze, przyspieszenie czynności serca oraz wzrost ciśnienia tętniczego krwi, kołatanie serca i bóle w klatce piersiowej, zawał serca, bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, drżenia mięśni, wzrost temperatury ciała powyżej 39 stopni Celsjusza, nadmierna potliwość, odwodnienie, rozszerzenie źrenic. Mogą wystąpić napady drgawek, ostra niewydolność nerek, uszkodzenia wątroby, niewydolność wielonarządowa, krzepnięcie krwi wewnątrz naczyń krwionośnych oraz utrata przytomności. Zażywający „dopalacze" często doprowadzają do znacznej utraty masy ciała.


JAKIE SYMPTOMY MOGĄ WSKAZYWAĆ NA TO, ŻE DZIECKO MOŻE MIEĆ KONTAKT ZE ZWIĄZKAMI PSYCHOAKTYWNYMI?

 • U małoletniego obserwujemy huśtawkę nastrojów - od świetnego samopoczucia do depresji.
 • Dziecko jest na zmianę pobudzone lub ospałe, często śpi o nietypowych porach.
 • Jest niecierpliwe, rozdrażnione, niespokojne i pobudzone.
 • Jest agresywne a wcześniej nie było.
 • Ma nadmierny apetyt lub nie ma apetytu i gwałtownie chudnie.
 • Ma zaczerwienione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice, długo utrzymujący się katar, skarży się na kołatania serca.
 • Miewa nagłe wzrosty temperatury ciała powyżej 39°C bez wyraźnych przyczyn takich jak np. infekcja bakteryjna lub wirusowa.
 • Dziecko miewa halucynacje.
 • Dziecko oddala się od rodziców, rodzeństwa, staje się obce, nie chce rozmawiać z bliskimi, często kłamie, systematycznie kradnie rodzicom pieniądze, znika z domu o różnych porach i unika kontaktu po powrocie.
 • Wraca bardzo późno lub nocuje poza domem bez wcześniejszego uzgodnienia z rodzicami, zdarzyła mu się dłuższa ucieczka z domu.
 • Kwestionuje szkodliwość narkotyków takich jak marihuana i "dopalaczy", twierdzi, że powinny być zalegalizowane i ogólnodostępne.
 • Nagle ma kłopoty z nauką, a wcześniej one nie występowały.
 • Nagle dziwnie się ubiera, ma nowych znajomych, których rodzice nie znają.
 • W pokoju dziecka stwierdziliśmy dziwne zapachy, które wcześniej nie występowały.
 • W pokoju dziecka znaleźliśmy dziwne przedmioty przypominające swym wyglądem fajki, fifki, bibułki, substancje przypominające wysuszone rośliny, proszek, tabletki, kapsułki itp. Nie wolno też lekceważyć znalezionych pustych opakowań po lekach np. na przeziębienie, które dziecko mogło kupić w aptece bez recepty.


GDY DZIECKO ŹLE SIĘ POCZUJE I ISTNIEJE PODEJRZENIE, ŻE ZATRUŁO SIĘ NIEZNANĄ SUBSTANCJĄ :

 • Dzwonimy pod numer 112 lub 999.
 • Do czasu przybycia pogotowia ratunkowego należy udzielić pomocy przed medycznej: przez zadbanie o komfort psychiczny i termiczny dziecka, przy znacznie podwyższonej temperaturze schładzamy ciało zimnym prysznicem lub układamy dziecko w wannie z zimną wodą. W przypadku utraty przytomności należy ułożyć dziecko w pozycji bezpiecznej zapewniającej dopływ powietrza i ochronę przed zachłyśnięciem wymiocinami, kontrolujemy oddech dziecka. W przypadku zatrzymania oddechu należy rozpocząć resuscytację krążeniowo – oddechową. Jeśli wystąpiło pobudzenie lub agresja u dziecka należy zapewnić opiekę 1-2 osób znanych dziecku. Jeśli jest to możliwe ustalamy, co dziecko zażyło i co mu dolega. Zabezpieczamy opakowanie, w którym najprawdopodobniej był "dopalacz". Opakowanie i zdobyte w sprawie informacje należy przekazać przybyłemu personelowi medycznemu.


Źródło: KPP Pabianice

Zobacz także

Zapowiedź 16. kolejki łódzkiej Klasy Okr…

Wypadek w Petrykozach. Dwie osoby został…

W zatrzymaniu złodzieja pomogli świadkow…

Kompletnie pijany i bez uprawnień kierow…

Policyjna akcja "Nielat” w pierwszy…

Akcja przy Lutomierskiej. Dwa pojazdy ro…

Uszkodzona latarnia w Konstantynowie. Sp…

Spektakl Królowa Swingu - muzyczna opowi…

Zbliża się "Bieg na Szpilkach"…

Tragedia na drodze. Nie żyje rowerzystka

16-latek zabrał rodzicom samochód. Uciek…

Ukradł puszkę z datkami na chorego chłop…

[DUŻO ZDJĘĆ] Za nami Ogólnopolski Dzień …

Ogólnopolski Dzień Sołtysa w Łowiczu. Go…

Pabianicka policja ma nowych funkcjonari…

Okradał komórki w Pabianicach. Grozi mu …

Zatrzymano nietrzeźwego kierującego - mi…

"Kobiety - kobietom" - święto …