Dzień Seniora w Pabianicach. Profilaktyka z zakresu bezpieczeństwa osób starszych

Dodane przez EPA24.net

​Dziś w całej Polsce, w tym również w Pabianicach obchodzony jest Dzień Seniora. Z tej okazji Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz pabianicka policja zadbali o popularyzację wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i ubezpieczeń społecznych wśród osób starszych.


W tym roku Dzień Seniora obchodzony jest pod hasłem „Aktywnie i bezpiecznie". W trosce o bezpieczeństwo osób starszych pabianicki Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z policją zorganizowali w inspektoracie przy ul. Kościuszki specjalne stoisko profilaktyczne, gdzie popularyzowano wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i ubezpieczeń społecznych. Funkcjonariusze przestrzegali seniorów między innymi przed oszustami, podszywającymi się pod pracowników ZUS. Wskazywali, że urzędnicy np. nie zapraszają telefonicznie na spotkania w sprawie dziedziczenia składek emerytalnych, nie odwiedzają swoich klientów w domach, aby obliczyć albo przeliczyć im świadczenia oraz nie wysyłają e-mailem faktur. Takie zaproszenia i spotkania służą wyłudzeniu danych. Dlatego warto znać metody działania sprawców, by nie stać się ofiarą przestępstwa.


Policjanci przedstawiali także najczęstsze scenariusze problemów konsumentów i wyjaśniali, jak wybrnąć z kłopotów. Rozsądni seniorzy-konsumenci powinni pamiętać, że jeżeli np. zawarli umowę na pokazie lub akwizytor podstępem namówił ich do zmiany sprzedawcy prądu lub gazu, to w ciągu 14 dni od zawarcia takiej umowy mogą od niej odstąpić. Pomocy mogą również szukać u rzecznika konsumenta w starostwie powiatowym. Mundurowi przypomnieli również podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowych oraz nawiązywali do zbliżającego się Święta Zmarłych. Mieszkańcy bardzo chętnie korzystali z porad urzędników i policjantów. Seniorzy otrzymali też materiały profilaktyczne udostępnione przez ZUS.


info.KPP w Pabianicach

Zobacz także

Ruszyły ferie w województwie łódzkim. Po…

Dofinansowanie prawa jazdy

Przed policją ukrył się... w psim kojcu

Tajemniczy wypadek na budowie. "Męż…

Żabka wycofuje produkty z wołowiną i ape…

Szok! Kobieta dźgnęła konkubenta nożem

Pożar sadzy w kominie w miejscowości Dob…

Szok! Dotkliwie pobili i okradli 37-latk…

Wypadek w Konstantynowie. Ciężarówka z t…

Krok od tragedii: wyziębiony mężczyzna l…

Wypadek przy skrzyżowaniu Narutowicza i …