Dzień Seniora w Pabianicach. Profilaktyka z zakresu bezpieczeństwa osób starszych

Dodane przez EPA24.net

​Dziś w całej Polsce, w tym również w Pabianicach obchodzony jest Dzień Seniora. Z tej okazji Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz pabianicka policja zadbali o popularyzację wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i ubezpieczeń społecznych wśród osób starszych.


W tym roku Dzień Seniora obchodzony jest pod hasłem „Aktywnie i bezpiecznie". W trosce o bezpieczeństwo osób starszych pabianicki Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z policją zorganizowali w inspektoracie przy ul. Kościuszki specjalne stoisko profilaktyczne, gdzie popularyzowano wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i ubezpieczeń społecznych. Funkcjonariusze przestrzegali seniorów między innymi przed oszustami, podszywającymi się pod pracowników ZUS. Wskazywali, że urzędnicy np. nie zapraszają telefonicznie na spotkania w sprawie dziedziczenia składek emerytalnych, nie odwiedzają swoich klientów w domach, aby obliczyć albo przeliczyć im świadczenia oraz nie wysyłają e-mailem faktur. Takie zaproszenia i spotkania służą wyłudzeniu danych. Dlatego warto znać metody działania sprawców, by nie stać się ofiarą przestępstwa.


Policjanci przedstawiali także najczęstsze scenariusze problemów konsumentów i wyjaśniali, jak wybrnąć z kłopotów. Rozsądni seniorzy-konsumenci powinni pamiętać, że jeżeli np. zawarli umowę na pokazie lub akwizytor podstępem namówił ich do zmiany sprzedawcy prądu lub gazu, to w ciągu 14 dni od zawarcia takiej umowy mogą od niej odstąpić. Pomocy mogą również szukać u rzecznika konsumenta w starostwie powiatowym. Mundurowi przypomnieli również podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowych oraz nawiązywali do zbliżającego się Święta Zmarłych. Mieszkańcy bardzo chętnie korzystali z porad urzędników i policjantów. Seniorzy otrzymali też materiały profilaktyczne udostępnione przez ZUS.


info.KPP w Pabianicach

Zobacz także

Wypadek na terenie miasta. Zderzyły się …

[WIDEO] Oszuści atakują toksycznymi perf…

Interwencja przy ulicy Zgoda. W mieszkan…

Uwaga kierowcy! W nocy fatalne warunki n…

Z ostatniej chwili: Pożar budynku przy u…

Niebezpieczny weekend na drogach powiatu…

Wypadek w Pabianicach. Zderzenie dwóch s…

Koszmarny wypadek pod Lutomierskiem. Sam…

​[ZDJĘCIA] Straszny wypadek w Prusinowic…

Pożar sygnalizatora świetlnego przy toro…

Samochód w rowie, pomoc starszemu mężczy…

Pożar dachu budynku w Rydzynach. W akcji…

Białe gerbery od dzielnicowych

Nie tylko bicie boli. Prawda?

Pożar auta, przyczepy kempingowej i sadz…