Bezpieczni seniorzy w Konstantynowie Łódzkim

Dodane przez EPA24.net

Jak zachować się podczas podpisywania umów konsumpcyjnych? Jak nazywa się innowacyjne narzędzie, za pomocą którego mieszkańcy anonimowo mogą informować o zagrożeniach w miejscu swojego zamieszkania? Te i inne zagadnienia związane z poprawą bezpieczeństwa mieszkańców poruszali konstantynowscy policjanci na debacie pod hasłem ,,Bezpieczny senior". Spotkaniu przewodniczył komendant miejscowego komisariatu podkom. Tomasz Wójcicki.


Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym konstantynowscy policjanci po raz kolejny spotkali się z mieszkańcami, by poruszyć zagadnienia związane z poprawą bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. 6 czerwca 2018 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Konstantynowie Łódzkim odbyła się debata ze słuchaczami Uniwersytetu III Wieku pod hasłem ,,Bezpieczny senior". Spotkaniu przewodniczył komendant miejscowego komisariatu podkom. Tomasz Wójcicki. Zgodnie z dewizą, iż ,,Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa" do debaty zaproszono komendanta miejscowej straży miejskiej Przemysława Borowskiego oraz jego zastępcę Mirosława Załugę.


Policjanci przybliżyli seniorom funkcjonowanie aplikacji umożliwiającej szybki kontakt z właściwym dzielnicowym Moja Komenda oraz działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To ostatnie narzędzie pozwala na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie zagrożeń lokalnych oraz wyszczególnienie instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Spotkanie było także doskonałą okazją do działań profilaktycznych poświęconych bezpieczeństwu seniorów. Osoby starsze są grupą społeczną szczególnie narażoną na oszustwa, na nieuczciwość przedsiębiorców. Stąd też dzielnicowy asp. Bogumił Niewiadomski przygotował inscenizację poświęconą podpisywaniu umów w ciemno. Policjant był akwizytorem, oferującym rzekomo atrakcyjną ofertę na abonament telefoniczny, a senior potencjalnym klientem. Senior nie przeczytał jednak do końca umowy, tylko w ciemno podpisał dokument. Ta scenka uzmysłowiła wszystkim, że bardzo często podpisujemy umowy nie zapoznając się z ich treścią lub czytając je tylko powierzchownie. Aby nie dać złapać się w pułapkę skomplikowanych formalności, wystarczy zadbać o to, aby umowa była dokładnie sprawdzona, a wszystkie jej punkty dokładnie przez nas zrozumiane. W przeciwnym razie może dojść do nieporozumień i problemów, które mogą okazać się sporym zaskoczeniem. Ta innowacyjna i niecodzienna lekcja zasad bezpieczeństwa spotkała się z aprobatą i zadowoleniem wśród seniorów.


Podczas debaty policjanci wskazywali również na znaczenie prewencji kryminalnej, mającej pokazać mieszkańcom, w jaki sposób sami mają wpływ na zapobieganie przestępczości i jak postępować, by nie stać się ofiarą przestępstwa. Stróże prawa podkreślali służebną rolę swojej formacji, rolę dzielnicowych i każdego policjanta, do których o pomoc, nawet anonimowo mogą się zwracać mieszkańcy. Stąd też zachęcali mieszkańców do współpracy mającej na celu poprawę bezpieczeństwa w ich miejscu zamieszkania. Zgłoszone przez seniorów wnioski będą realizowane w codziennych działaniach podejmowanych zarówno przez konstantynowskich policjantów, jak i strażników miejskich.


źródło: KPP w Pabianicach

Zobacz także

Zapowiedź 16. kolejki łódzkiej Klasy Okr…

Wypadek w Petrykozach. Dwie osoby został…

W zatrzymaniu złodzieja pomogli świadkow…

Kompletnie pijany i bez uprawnień kierow…

Policyjna akcja "Nielat” w pierwszy…

Akcja przy Lutomierskiej. Dwa pojazdy ro…

Uszkodzona latarnia w Konstantynowie. Sp…

Spektakl Królowa Swingu - muzyczna opowi…

Zbliża się "Bieg na Szpilkach"…

Tragedia na drodze. Nie żyje rowerzystka

16-latek zabrał rodzicom samochód. Uciek…

Ukradł puszkę z datkami na chorego chłop…

[DUŻO ZDJĘĆ] Za nami Ogólnopolski Dzień …

Ogólnopolski Dzień Sołtysa w Łowiczu. Go…

Pabianicka policja ma nowych funkcjonari…

Okradał komórki w Pabianicach. Grozi mu …

Zatrzymano nietrzeźwego kierującego - mi…

"Kobiety - kobietom" - święto …